آب شرب شمال استان کرمان از جنوب کشور تأمین می‌شود

خبرگزاری ایسنا

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی دفتر ارتباطات مردمی نماینده مردم کرمان و راور،  دکتر محمدرضا پورابراهیمی به همراه استاندار کرمان در دیدار با وزیر نیرو با ابراز نگرانی از وضعیت آب شرب شهر کرمان اظهار کرد: وضعیت آب شرب شهر کرمان در منطقه قرمز کشور قرار دارد و سالانه دومیلیارد متر مکعب بیلان منفی آب در شهر کرمان می باشد.

وی با اشاره به مذاکرات و مکاتبات مکرر قبلی صورت گرفته با وزیر اسبق و وزیر فعلی نیرو و همچنین روسای قبلی و فعلی سازمان برنامه و بودجه افزود: باید هر چه سریعتر تخصیص آب شرب از خط اول انتقال آب خلیج فارس بعنوان تنها گزینه تامین اضطراری آب شهر کرمان اجرایی شود.

وی افزود: از وزیر نیرو درخواست داریم تا با اجرای خط لوله انتقال آب به شهرهای شمالی و شهر کرمان موافقت نماید تا هر چه سریعتر شاهد آغاز عملیات اجرایی این پروژه مهم ‌حیاتی تامین آب شرب مرکز استان کرمان باشیم.

در ادامه وزیر نیرو با اشاره به درخواست دکتر پورابراهیمی جهت تامین آب شهر های شمالی و شهر کرمان افزود:با توجه به شرایط حساس و بی آبی در این مناطق با این درخواست موافقت می کنم و به زودی عملیات اجرای این پروژه مهم آغاز می شود.

در ادامه وزیر نیرو با اختصاص ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای خط انتقال آب خلیج فارس که پیش از این هم ۱۰۰ میلیارد تومان دیگر از محل ردیف تنش های آبی به آن اختصاص یافته بود و همچنین ساز و کار تامین و اختصاص بقیه اعتبار مورد نیاز برای اجرای کامل این پروژه موافقت کرد.

همچنین در این جلسه مقرر گردید سهم اجرای این پروژه مهم و حیاتی ۵۰ درصد توسط وزارت نیرو و ۵۰ درصد هم از بودجه استان تامین شود.

همچنین بر اساس تصمیمات اتخاذ شده در این جلسه مقرر گردید سهم شرکت های استانی در این پروژه به ترتیب شرکت ملی مس ۲۰۰ میلیارد تومان شرکت گلگهر ۲۰۰ میلیارد تومان و شرکت گهر زمین ۱۰۰ میلیارد تومان باشد.

بر این اساس در اعتبارات سال ۱۴۰۱ توسط وزارت نیرو تعهد گردید ۴۰۰ میلیارد تومان جهت اجرای این پروژه مهم اختصاص یابد

در این پایان این جلسه جلسه شهباز حسن پور و صمدالله محمدی نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی به بیان دیدگاها و مشکلات مناطق خود پرداختند.

https://critter.ir/02/03/2022/%d8%a2%d8%a8-%d8%b4%d8%b1%d8%a8-%d8%b4%d9%85%d8%a7%d9%84-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d9%86-%da%a9%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86-%d8%a7%d8%b2-%d8%ac%d9%86%d9%88%d8%a8-%da%a9%d8%b4%d9%88%d8%b1-%d8%aa%d8%a3%d9%85/