تنظیم اسناد بالادستی در حوزه فرهنگی بر مبنای زیست بوم استان

خبرگزاری ایسنا

به گزارش ایسنا؛ سعید رضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در نشست شورای فرهنگ عمومی استان که با حضور و دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور، نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان، استاندار و اعضای این شورا بعد از ظهر امروز در سالن جلسات استانداری برگزار شد، بیان کرد: نگاه مقام معظم رهبری به ظرفیت ها و مثبت اندیشی است، گاهی روی ضعف ها بیش اندازه تکیه و غیر واقع بینانه به آن توجه می کنیم‌، یکی از اموری که باعث شد از سیستان و بلوچستان که به لحاظ تمدنی، منابع انسانی، ظرفیت های جغرافیایی و مرزهای خشکی و دریایی یک سرمایه بزرگ در کشور است، تصویری در افکار عمومی به وجود آید که واقعی نیست.

وی ادامه داد: سیستان و بلوچستان از مردمان شریفی برخوردار بوده و همدلی و برادری را بین شیعه و سنی شاهد هستیم، دشمن دشمنی و تلاش خودش را می کند، کار دشمن مبنای فهم ما از جامعه نیست، کار ما صحنه وضعیت واقعی جامعه است، دشمنان در بسیاری از نقاط مرزی کشور تلاش می کنند که هویت معیار درست کنند تا ظرفیت ملی را تضعیف کنند، اما وقتی به عرصه ملی نگاه می کنیم، به ظرفیت واقعی توجه داریم.

این مقام مسئول اظهار کرد: نگاه ما نگاه بومی به اسناد است، رهبر معظم تاکید دارند که به ظرفیت های بومی توجه و بر مبنای خاص زیست بوم اقدام شود، اگر سندی بنویسیم که دغدغه و اولویت هر منطقه نباشد، فقط سندی برای آرشیو کتابخانه است. بنابراین اولین سند مهندسی فرهنگی در استان فارس با حضور رئیس جمهور رونمایی شد، که سیستان وبلوچستان دومین استانی است که از برش استانی نقشه مهندسی فرهنگی رونمایی می کند.

وی اظهار کرد: مبنای ما در حوزه فرهنگ اسناد بالادستی است که شورای عالی انقلاب به تصویب رسیده، اجرایی سازی این اسناد است، رهبر معظم انقلاب بر سند مهندسی فرهنگی و اجرای آن تاکید زیادی دارند، سندی غنی که در ۵۳ سند ملی در قالب آن پیش بینی و به دستگاه های مربوطه آن واگذار شده است. بنا نداریم که از نگاه بالا به پایین کاری را انجام دهیم، چراکه چنین اقدامی مفید نیست.

عاملی بیان کرد: برش استانی سند مهندسی فرهنگی باید بر مبنای نظام مسائل محل تنظیم و به مسائل مهم هر استان رسیدگی شود، رهبر معظم انقلاب بیانیه گام دوم انقلاب را که در همین ایام صادر کردند که عصاره حکمت رهبری را در آن شاهد هستیم، انتظار می رود نکاتی که در این بیانیه گفته شده دستور شورای عالی فرهنگی باشد، هفت راهبرد کلان در بیانیه دیده شده که همه موارد فرهنگ مبنا یا دانش مبناست که در جلسه آتی شورای عالی انقلاب فرهنگی، سیاست های راهبردی بیانیه گام دوم انقلاب را در دستور داریم تا بتوانیم بر مبنای آن حرکت کنیم.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار کرد: برش استانی سند مهندسی فرهنگی سیستان و بلوچستان در هفت فصل تنظیم شده، کلیات و مسائل اساسی فرهنگی و ۲۰ اقدام ملی و اهداف استانی و برنامه ها و فعالیت های دستگاهی، الزامات اجرایی و نظارت و نگاشت نهادی در استان تقسیم کار می شود، یکی از اولویت هایی که در مسائل استان پیش بینی شده، تقویت زیرساخت ها و برنامه های فرهنگی است.

به گفته وی، سیستان و بلوچستان اثبات کرده که موفق بوده، یک زمان دانشگاه به معنای واقعی وجود نداشت، اما اکنون ظرفیت دانشگاهی بزرگی را در این خطه شاهد هستیم که خروجی آن پارک علم و فناوری است که ۱۹۱ شرکت دانش بنیان در آن فعالیت می کند که باعث افتخار است و نشان می دهد ما می توانیم شکل گرفته است.

عاملی گفت: ویژگی هایی که برش استانی سند مهندسی فرهنگی دارد، امتداد آن است که در قالب آن ۳۰۰ برنامه اقدام دنبال می شود تا زمانی که محقق شود، یکی از خواسته های رهبر معظم انقلاب نظارت و پایش و احراز اجرایی شدن مصوبات است. اگر استان پیگیری کند، موفق می شود که ما نیز موظف به پیگیری آن هستیم.

وی اظهار کرد: این سند مبتنی بر شرایط و اقتضائات بومی محلی و با مشارکت و نقش آفرینی کنش گران عرصه فرهنگی بومی و مداخله حداقلی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی تنظیم شده است، طی شدن مسیر رسمی تدوین و تصویر برنامه ها در استان رعایت شده، همکاری نزدیک شورای فرهنگ عمومی، شورای برنامه ریزی و استانداری به این کار کمک کرده، فرهنگ و ارشاد اسلامی و دیگر دستگاه های دولتی و حاکمیتی در این راستا مشارکت داشتند.

این مقام مسئول اضافه کرد: آزاد کردن ظرفیت ها باعث موفقیت ها می شود، دستکاری کردن به محیط خیلی اوقات لطمه می زند، اگرا مانعی وجود دارد، می توانیم مانع را برطرف و شرایطی را فراهم کنیم تا استان موفق شود.

به گفته وی، فرهنگ پدیده خیلی مهمی است، نگاه فاخری که رهبر معظم انقلاب نسبت به فرهنگ دارند، دنیای پیشرفته از این نگاه صحبت می کند، همه پذیرفتند که دنیا، دنیای فرهنگ مرکزیست، فرهنگ یعنی زیست بوم زندگی و ذائقه ما، وقتی در فضای فرهنگی قرار می گیریم احساس سربلندی می کنیم، به حساب آوردن آدم ها و برای آن ها فضا ایجاد کردن، رکن رکین فرهنگ است، اگر کسی کار فرهنگی انجام دهد اما به اقوام و مذاهب توجه نکند، کار فرهنگی نکرده است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اذعان کرد: ریشه فرهنگ در دین است، امروز جامعه سکولارم جامعه ای تنهاست، چراکه آدم ها در این نظام ارزش هایی را که خداوند مبتنی بر حقیق تنظیم کرده، از دست داده اند و نظام خویشاوندی از بین رفته است، لذا دین بنیان فرهنگ است که باید دین را پر رنگ کنیم، بنابراین جوهره دین در سند مهندسی فرهنگی پر رنگ است و باید به جنبه الهیات و جنبه دینی فرهنگ توجه کنیم و با آموزش مهارت ها جلوی خیلی از آسیب های اجتماعی را بگیریم.

وی اضافه کرد: باید مراسم زدایی کنیم، پلاکارد زدن بی معناست، باید ضرر را از جامعه و خودمان نفی کنیم، برخی مسائل در فرهنگ دینی مان مغفول مانده است، اگر اسلام ناب محمدی حفاظت و اولویت های دین عرضه شود، شاهد جامعه ای ایده آل خواهیم بود، شرایطی که مردم اذیت نشوند.

تنظیم اسناد بالادستی در حوزه فرهنگی بر مبنای زیست بوم استان