خواهرخواندگی شهرهای میان دو کشور موجب توسعه و تقویت ارتباطات می شود

خبرگزاری ایسنا

ایربول احمدف روز یکشنبه در جلسه سرمایه گذاری مشترک که ۱۵ اسفند ماه در اتاق بازرگانی خراسان شمالی برگزار شد، به تفاهم نامه منعقد شده در ارتباط با بحث خواهرخواندگی بجنورد با شهر آلماتی در قزاقستان که هنگام سفر هیات تجاری از بجنورد به آن شهر انجام شد، اشاره کرد و افزود: از انعقاد این تفاهم نامه خوشحال هستیم چراکه موجب توسعه و تقویت ارتباطات میان دو کشور می شود.

وی ابراز امیدواری کرد که یکی از خیابان و یا میدان های شهر آلماتی به نام بجنورد و بالعکس انجام شود.

احمدف با بیان اینکه آلماتی در گذشته پایتخت قزاقستان بوده است، اظهار کرد: در حال حاضر نیز یکی از مراکز مهم فرهنگی و سرمایه گذاری این کشور محسوب می شود.

وی تاکید کرد: آلماتی از امکانات زیادی برخوردار است و امیدوار هستیم تجار و سرمایه گذاران خراسان شمالی بتوانند با سرمایه گذاری هایی که انجام می دهند هم به اهداف اقتصادی خود برسند و هم کالاهای مورد نیاز آن منطقه به عنوان مثال کالاهای مورد نیاز در صنعت ساختمان را تامین کنند.

احمدف افزود: قزاقستان یکی از بزرگترین جمهوری های شوری سابق در تولید محصولات کشاورزی و دامپروری بوده است و در حال حاضر نیز یکی از بزرگترین صادرکنندگان گوشت و گندم محسوب می شود.

وی گفت: اولین سفر دیپلماتیک خود در کشور ایران را از شهر بجنورد آغاز کردم و در بازدید از بخش های مختلف این شهر با ظرفیت های متنوع آن آشنا شدم.

سرکنسول جمهوری قزاقستان در استان گلستان تاکید کرد: بخش کنسولی قزاقستان در شهرهای گرگان و تهران روادید لازم را صادر می کند و سرمایه گذاران ایرانی با داشتن دعوت نامه به راحتی می توانند ویزای ورود به این کشور را دریافت کنند.

سعید پورآبادی رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی نیز در ادامه این جلسه گفت: حدود دو ماه گذشته یک هیات تجاری از خراسان شمالی به شهر آلماتی در کشور قزاقستان سفر کرد.

وی با اشاره به اینکه این سفر دست آوردهای خوبی به همراه داشت، افزود: اهدای ۱۰ هکتار زمین به خراسان شمالی در کشور قزاقستان یکی از این دستاوردها بوده که در سال آینده آن را تحویل خواهیم گرفت.

پورآبادی ادامه داد: واگذاری ۴ دفتر در استانداری، اتاق بازرگانی و شهرداری آلماتی به خراسان شمالی و انجام کشت فراسرزمینی در آن کشور توسط تجار ایرانی و خراسان شمالی از دیگر نتایج این سفر بوده است.

وی خواهرخواندگی بجنورد با شهر آلماتی را از دیگر دست آوردهای این سفر اعلام کرد.

این مقام مسئول با بیان اینکه طی این سفر مقرر شد تا نورزگاه مشترک ایران با قزاقستان در عید نوروز در خراسان شمالی برگزار شود، اظهار کرد: اما با اوج گیری شیوع ویروس کرونا احتمالا برگزاری این مراسم لغو خواهد شد.

https://critter.ir/06/03/2022/%d8%ae%d9%88%d8%a7%d9%87%d8%b1%d8%ae%d9%88%d8%a7%d9%86%d8%af%da%af%db%8c-%d8%b4%d9%87%d8%b1%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%85%db%8c%d8%a7%d9%86-%d8%af%d9%88-%da%a9%d8%b4%d9%88%d8%b1-%d9%85%d9%88%d8%ac%d8%a8/