۴ درصد تولیدات دامی کشور در استان اردبیل تولید می شود

خبرگزاری ایسنا

 بهلول تکلوی در گفت و گو با خبرنگاران به تزریق ۸ میلیون دز واکسن رایگان در بین دام‌های استان در سال جاری اشاره کرد و گفت: با همکاری دامداران مناطق روستایی و عشایری تزریق واکسن به دام‌های سبک و سنگین به انجام رسیده است.

به گفته وی در بحث واکسن دام و طیور آمادگی لازم برای تامین واکسن مورد نیاز مرغداران را نیز داریم.

مدیرکل دامپزشکی اردبیل شیطنت های رسانه ها در خصوص مصرف هورمون در مرغداری ها قابل تامل دانست و گفت: هیچ‌گونه هورمونی در مرغداری‌ها مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و چنین حرکت هایی باعث بوجود آمدن بی اعتمادی در بین مردم نسبت به تولیدکنندگان و زحمتکشان این حوزه می شود.

مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل با بیان اینکه حفظ سلامت تک تک افراد جامعه وظیفه و رسالت دامپزشکی است، یادآور شد: کوچک‌ترین غفلت در کشتار و عرضه دام غیرسالم جامعه را به نابودی می‌کشاند.

تکلوی از وجود ۸۷۵ نوع بیماری مشترک دام و انسان خبرداد و گفت:  کارشناسان دامپزشکی سعی می‌کنند تا سلامت دام و طیور کشتار شده را مورد توجه قرار داده و اجازه ورود لاشه ناسالم به چرخه مصرف را ندهند.

وی با بیان اینکه استان اردبیل ۱.۹ درصد مساحت کشور را به خود اختصاص داده است، خاطرنشان کرد: ۴ درصد تولیدات دامی کشور در استان اردبیل در قالب دام سبک و سنگین انجام می‌شود.

تکلوی از عرضه ۲۷۳ هزار رأس دام ذبح شده و ۲۳ میلیون قطعه مرغ در سال‌جاری خبرداد و گفت: برای اولین بار ۶۲ هزار و ۶۹۰ مورد بازرسی از واحدهای عرضه مواد خامی انجام شده و ۲۴۷ تن محصول غیراستاندارد و تاریخ مصرف گذشته از چرخه مصرف خارج شده است.

وی ارجاع ۴۹۳ مورد پرونده به محاکم قضائی و پلمب ۷۷ مرکز عرضه محصولات خام دامی به دلیل تخلفات مکرر یادآوری کرد و افزود: با توجه به کاهش کشتار غیرمجاز دام در سطح استان به ویژه کنار جاده‌ها سعی بر این است تا اجازه فعالیت چنین مجموعه‌ها با کشتار غیرمجاز داده نشود.

مدیرکل دامپزشکی اردبیل به رعایت اصول بهداشتی و شرعی در ذبح دام و طیور اشاره کرد و گفت: دام‌های ذبح شده در استان با نظارت شرعی و بهداشتی انجام شده و هیچ مشکلی در این فرآیند وجود ندارد.

تکلوی در مورد طرح نوروزی و ماه رمضان دامپزشکی در کنترل محصولات سالم خام دامی تصریح کرد: از ۱۴ اسفند طرح نوروزی و ماه مبارک رمضان دامپزشکی در قالب ۲۸ اکیپ آغاز شده که ۱۲ اکیپ ثابت و ۱۶ اکیپ نیز سیار به صورت ۲ شیفته فعالیت می‌کنند.

مدیر کل دامپزشکی اردبیل از کنترل بیماری تب برفکی در استان خبر داد و اضافه کرد: در سال‌جاری صد درصد دام‌های استان علیه این بیماری واکسینه شدند و ما تاکنون هیچ گزارشی از فراگیری بیماری خطرناک دام را در استان مشاهده نکردیم.

تکلوی با بیان اینکه تولید گوشت قرمز استان ۳۱ هزار تن است که ۱۴ هزار تن مصرف داخلی و مابقی به سایر مناطق ارسال می‌شود، بیان کرد: ۸ میلیون و ۸۰۰ هزار قطعه طیور در طول سال کشتار می‌شود و تلاشمان بر این است تا نیاز داخل استان و سایر مناطق را نیز تأمین کنیم.

وی به وجود ۲ میلیون ۶۱ هزار قطعه مرغ مادر و تولید ۱۱ درصد جوجه یک روزه در این استان اشاره کرد و ادامه داد: ۱۸۰ میلیون دز واکسن نیز در بین طیور استان تزریق شده است.

تکلوی اظهار کرد: ۹ هزار تن ظرفیت پرورش ماهی و ۸ هزار و ۸۰۰ تن ظرفیت تولید عسل در این استان است که ما علاوه بر تأمین نیاز داخلی، بخشی از عسل تولید شده را نیز به کشورهای عراق و اندونزی صادر کردیم.

به گفته مدیرکل دامپزشکی اردبیل۲۸۰ ناظر دامپزشکی استان سلامت بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر جمعیت استان را محافظت می‌کنند که نیاز به همراهی عموم مردم در این حوزه است.

۴ درصد تولیدات دامی کشور در استان اردبیل تولید می شود