آغاز نخستین جشنواره فرهنگی و هنری امامت و مهدویت در مشهد

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش ایرنا، رییس دانشگاه آزاد اسلامی یکشنبه شب در آیین افتتاحیه نخستین “جشنواره فرهنگی و هنری امامت و مهدویت” و همچنین آیین اختتامیه اولین جشنواره ملی شعر “مولود کعبه” گفت: جشنواره علمی، فرهنگی و هنری امامت و مهدویت دانشگاه آزاد اسلامی آغازی بر نقش آفرینی دانشگاه در ایجاد تمدن نوین اسلامی است.

محمد مهدی طهرانچی افزود: این جشنواره از  ۱۳ رجب تا نیمه شعبان در سراسر کشور برگزار می‌شود.

آغاز نخستین جشنواره فرهنگی و هنری امامت و مهدویت در مشهد

وی درباره اینکه چرا دانشگاه “امامت و مهدویت” را به عنوان موضوع محوری جشنواره انتخاب کرده و بدان پرداخته است، اظهار داشت: امامت و مهدویت دو بال هستند، امروزه در جهان غرب بحث یک پارچگی اجتماعی و جهانی سازی با مدل مد نظر خود مطرح است،‌ همچنین در شبکه‌های اجتماعی شاهد آن هستیم که فرهنگ‌ها با یکدیگر ترکیب و تلفیق شده است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: غرب مودت را “من دون الله” دنبال می‌کند و مدل بدیع ما “مودت فی القربا” است، ما در جهان شبکه‌ای هضم نمی‌شویم مگر “مودت فی القربا” را به عنوان پرچم داشته باشیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی‌با اعلام اینکه جشنواره فرهنگی و هنری امامت و مهدویت برای ما نگاه دوباره علمی است، ادامه داد: علمی که در ابعاد و ساختار مختلف ساخته شده، علم “رب العالمین” نیست، چرا که ذات آن در علوم انسانی مبتنی بر گزاره‌ها و سنت‌های الهی نبوده، از این رو لازم است نگاه قرآنی در این حوزه داشته باشیم.

طهرانچی با اشاره به اینکه نگاه قرآن به علم و ایمان یک پارچه است،‌ یادآور شد: قول و رفتار الهی، آیه است و باید به دنبال این تفکر باشیم؛ دانشگاه انقلابی نمی‌تواند تمدن ساز و موثر در خلق تمدن شود،‌ مگر اینکه به موضوع امامت و مهدویت مبتنی بر قرآن و عترت طرحی نو ایجاد شود.

وی افزود: از ۱۳ رجب همزمان با میلاد امام علی(ع) تا ولادت امام زمان(عج) جشنواره علمی، فرهنگی و هنری امامت و مهدویت دانشگاه آزاد اسلامی آغازی بر نقش آفرینی دانشگاه در ایجاد تمدن نوین اسلامی با تمسک با امام هشتم(ع) است و این جشنواره در دوره آتی در کل کشور برگزار خواهد شد.

آغاز نخستین جشنواره فرهنگی و هنری امامت و مهدویت در مشهد

محسن مرادی رییس دانشگاه آزاد اسلامی خراسان رضوی نیز در این مراسم ضمن تبریک به مناسبت آیین افتتاحیه نخستین جشنواره فرهنگی و هنری امامت و مهدویت گفت: امروز دانشگاه آزاد اسلامی خراسان رضوی مفتخر به میزبانی جشنواره امامت و مهدویت است و خدا را شاکرم و امیدوارم که در سایه سار توجه به معارف اهل بیت، بتوانیم در ترویج و تعمیق باورهای دینی در نسل جوان در بین مخاطبان اصلی دانشگاه موفق باشیم.

 حجت الاسلام والمسلمین جواد مهدوی رییس شورای استانی نهاد رهبری دانشگاه های خراسان رضوی نسب افزود: در مسیر حرکت از سمت ظلمات به سوی نور برای مومنین یکسری شتاب دهنده وجود دارد که در طول یکدیگر هستند که می خواهند انسان را از فرش به عرش برساند و برنامه‌های جشنواره‌های مهدویت که در حال برگزاری است نیز خود نوعی حرکت از فرش به عرش است و می‌خواهد انسان را به تعالی برساند و لحظه لحظه حضور در این جشنواره ها و موجی که ایجاد شد در مسیر رضای خداوند است.
وی ادامه داد: امید است در این مسیر بتوانیم دینمان را به انقلاب و شهدا ادا کنیم.

آغاز نخستین جشنواره فرهنگی و هنری امامت و مهدویت در مشهد

ام فروه نقوی فعال در حوزه امامت و مهدویت و مدیر موسسه لبیک یا زهرا نیز در این مراسم در خصوص ویژگی های حضرت فاطمه (س) صحبت کرد.
در این مراسم از سه پیشکسوت و فعال در اولین جشنواره شعر مولود کعبه سیدرضا موید، محمدعلی زرافشان و محسن نصرپور مدیر کل صدا و سیمای جمهوری اسلامی مرکز خراسان رضوی و همچنین از ۱۴ برگزیده این جشنواره تجلیل و تقدیر شد.
همچنین در این مراسم شهروز حبیبی مداح اهل بیت (ع) به مداحی به مناسبت ولادت امام علی (ع ) پرداخت و دو شاعر آئینی به نام های مجید تال و مسعود یوسف پور در وصف امیرالمومنین (ع) اشعار خود را قرائت کردند.

در  جشنواره ملی شعر مولود کعبه به سیره و معارف امیر المومنین(ع) مستند به آیات قرآن کریم و روایات اسلامی پرداخته می‌شود.
این جشنواره ویژه اساتید، دانشجویان، کارمندان و دانش آموزان سما و اعضای خانواده، دانشگاهیان آزاد اسلامی کشور و عموم شاعران و علاقه‌مندان بوده که در قالب‌های شعری گوناگون برپا می‌شود.
جشنواره امامت و مهدویت جشنواره های مختلف فرهنگی و هنری در ۱۰ استان کشور دارد که هم زمان با ماه های رجب و شعبان به همت دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می شود.

آغاز نخستین جشنواره فرهنگی و هنری امامت و مهدویت در مشهد