مراوه‌تپه ظرفیت بالایی در بوم گردی روستایی دارد

خبرگزاری ایرنا :

سعید گرگانلی دوجی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: هم اکنون ۱۹ متقاضی راه‌اندازی اقامتگاه بوم گردی در مناطق روستایی مراوه‌تپه که سه مورد آن مزرعه گردشگری و یک مورد آن احداث مجتمع تفریحی – سرگرمی است، درخواست داده‌اند.

وی بابیان اینکه مجوز اولیه یا پروانه ساخت برای بیشتر متقاضیان راه‌اندازی بوم گردی روستایی صادر شد، خاطرنشان کرد: به جز مجتمع تفریحی – سرگرمی که هنوز در مرحله ارائه طرح قرار دارد، با راه‌اندازی واحدهای بوم گردی و مزارع گردشگری مورد تقاضا در مراوه‌تپه برای حداقل ۶۰ نفر فرصت شغلی ایجاد می‌شود.  

گرگانلی‌ دوجی اضافه کرد: متقاضیان ساخت یا راه‌اندازی واحدهای بوم گردی در روستاهای “لهندر، پلی سفلی، قولاق‌کسن، کمرلی، آق امام، سوجق، کمرلی پیرلر، قرناوه علیا، پالچق لی، دالی بقجه و شارلوق گوگلان” واقع در بخش مرکزی و گلیداغ و نیز ۲ شهر مراوه‌تپه و گلیداغ هستند که در مجموع ۱۶۰ میلیارد ریال تسهیلات درخواست کردند.

مراوه‌تپه ظرفیت بالایی در بوم گردی روستایی دارد
یک واحد بوم گردی روستایی در مراوه‌تپه

رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مراوه‌تپه ادامه داد: پرونده درخواست تسهیلات متقاضیان پس از ابلاغ تسهیلات بند الف تبصره ۱۸، از سوی بانک عامل پرداخت خواهد شد.

وی از افتتاح و آغاز طرح توسعه یک واحد بوم‌گردی در روستای کمرلی مراوه‌تپه به مساحت ۴۰۶ مترمربع، زیربنای ۲۵۵ مترمربع و هزینه تقریبی ۱۶ میلیارد ریالی خبر داد و گفت: در ایام دهه فجر امسال نخستین خانه مسافر این شهرستان با هزینه چهار میلیارد ریالی و با ظرفیت پذیریش ۲ خانوار فعالیت خود را آغاز کرد.

گرگانلی دوجی با اشاره به جاذبه‌های گردشگری (طبیعی، تاریخی، فرهنگی) مراه‌تپه افزود: آرامگاه مختومقلی فراغی شاعر شهیر ترکمن، مدرسه تاریخی علوم دینی سیدقلیچ‌ایشان، آرامگاه ابوالقاسم جرجانی و آل خان بابا، رودخانه اترک، آبشارهای بالی‌قایه، شارلوق، چشمه ساوه، قیزلر قلعه، آبشار گوندر، دشت های شقایق، آبشار دامدامی، منطقه بالقی بابا، مام چشمه، حاجی داغ، سونگی داغ، تپه‌های باستانی، جنگل‌های پسته، انار، انجیر و زرشک وحشی بخشی از جمله این جاذبه‌هاست.

وی اضافه کرد: وجود مزارع گیاهان دارویی و زراعی و زیبایی‌های آن در فصول مختلف سال به همراه آداب و رسوم و صنایع دستی مردمان مرزنشین و عشایر مراوه‌تپه از جمله قالی ترکمن، نمد، گلیم بافی، پوستین‌دوزی، ابریشم بافی، مونجق دوزی و عروسک بافی از دیگر جاذبه‌های گردشگری این شهرستان است.

به گزارش ایرنا، بوم گردی یا همان گردشگری روستایی شکلی جدید از صنعت گردشگری رواج یافته در کشور است که در آن افراد به جای حضور در هتل ها و اماکن شلوغ و پر ازدحام، راهی روستاهای بکر می شوند تا به دور از هیاهوی زندگی روزمره ساعتی، شاید هم روزی و هفته‌ای را در آرامش برآمده از این ویژگیها سپری کنند و به معنای دقیق تر گردشگران بوم گرد به روستاها می روند تا همانند آنها زندگی کنند، مانند آنها غذای محلی بخورند، مانند آنان به طبیعت بروند تا لذت های یک زندگی ساده و صمیمی روستایی را تجربه کرده و از آن بهره مند شوند.

شهرستان مراوه‌تپه افزون بر ۶۷ هزار نفر جمعیت دارد که در ۲ نقطه شهری و ۱۰۸ روستای دارای کُد شناسایی سکونت دارند.

https://critter.ir/19/02/2022/%d9%85%d8%b1%d8%a7%d9%88%d9%87%d8%aa%d9%be%d9%87-%d8%b8%d8%b1%d9%81%db%8c%d8%aa-%d8%a8%d8%a7%d9%84%d8%a7%db%8c%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d8%a8%d9%88%d9%85-%da%af%d8%b1%d8%af%db%8c-%d8%b1%d9%88/