تغییر دوره ای رمز کارت بانک ها راهکار پیشیگیری از کلاهبرداری است

خبرگزاری ایرنا :

سرهنگ « رسول جلیلیان »روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت:  عمده جرائم شایع دربرداشت های غیر مجاز،  کپی برداری ازکارت عابر بانک است که معمولا کلاهبرداران برداشت غیر مجاز را از طریق دستگاه اسکیمر انجام می دهند و چنانچه کاربر رمز را دراختیار آن ها قرار ندهد، با کپی برداری هیج اقدامی انجام  نمی شود.

«اسکیمر نوعی سخت افزار الکترونیکی است که از آن برای کپی کردن اطلاعات کارت‌های بانکی توسط کلاهبرداران مورد استفاده قرار می گیرد.»

رییس پلیس فتا  البرز اضافه کرد: عدم آگاهی از نحوه صحیح استفاده از کارتخوان های الکترونیکی سبب شده تا افشای رمز کارت بانک به سادگی در مکان های عمومی صورت گیرد و همین امر سبب شده تا تهدیدهایی مانند کپی کردن کارت بانکی به سبک «اسکیمر » صورت گیرد.

وی افزود : برای این نوع سرقت‌های الکترونیکی، کاربران مهمترین نقش را ایفا می‌کنند که با رعایت نکات امنیتی ساده می توان ضمن حفظ اطلاعات کارت بانکی خود، مانع از برداشت غیر مجاز مجرمان سایبری شوند.

وی بیان داشت:  از ابتدای سال جاری ۹باند اسکیمر دراستان البرز دستگیر و از متهمان ۲ هزارو ۷۵۰  عددکارت کپی شده کشف که ۵۵ میلیارد ریال ازحساب شهروندان درنقاط مختلف برداشت کرده بودند.
جلیلیان گفت: عمده روش های کلاهبرداری این متهمان ، درقالب فروشنده های دوره گرد وپیک های موتوری رستوران‌ها و سوپرمارکت های مطرح وشناخته شده بوده اند که نیاز به هوشیاری شهروندان دارد.

وی یادآورشد: برخی افراد به دلیل ناآگاهی از برخی جرائم اینترنتی رمزکارت بانکی خود را دراختیار دیگران قرار می دهند که این موضوع باعث سواستفاده های متعدد می شود.
رییس پلیس فتا استان البرز خاطرنشان کرد: اگر در فروشگاهی حتی اگر کارت کشیده و کپی هم برداشته شود، اما رمز کارت را نداشته باشند هیچ اتفاقی نمی افتد، چرا که این رمز شاه کلید برداشت غیر مجاز است.
جلیلیان گفت: امروزه استفاده از دستگاه های زیادی در انجام فعالیت های مالی و استفاده از حساب های بانکی دارد اما رعایت نکات ایمنی و ارتقاء آگاهی درخصوص تمام تکنولوژی های روز، امری لازم و غیرقابل اجتناب است.

وی خاطرنشان کرد: مشتریان پس از انجام تراکنش های مالی، رسید خود را دریافت و آن را بررسی و چنانچه انجام تراکنش مالی ناموفق بود، رسید مربوطه را نزد خود نگه دارند تا از بازگشت پول به حساب بانکی خود مطمئن شوند.

وی به کاربران توصیه کرد که در صورت مواجهه با صفحات جعلی، مراتب را از طریق سایت پلیس فتا به آدرسwww.Cyberpolice.ir  یا با شماره ۰۹۶۳۸۰ به مرکز فوریت‌های سایبری پلیس فتا گزارش دهند.

 

تغییر دوره ای رمز کارت بانک ها راهکار پیشیگیری از کلاهبرداری است