سه دستاورد فناوری بومی در نمایشگاه پتروشیمی کشور معرفی شد

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش ایرنا، چهارشنبه شب همزمان با حضور محسن رضایی معاون اقتصادی رییس جمهور، سه دستاورد فناوری و نوآوری بومی سازی شده شامل سانتریفیوژ دکانتر واحد SPVC ، ترانسمیتر دما و فشار مبنی بر پروتکل ارتباطی هارت و فیلد باس و ترانسمیتر با پروتکل ارتباطی فیلدباس مبتنی بر ارسال دیجیتال و قابلیت اتصال به تمام سیستم های کنترل معرفی شد.

مدیرعامل همگام صنعت ایستا اهواز در بازدید معاون اقتصادی رییس جمهور از نخستین سانتریفیوژ دکانتر واحد SPVC ساخت ایران اظهار داشت: این سانتریفیوژ بعنوان یک تجهیز استراتژیک در گروه تجهیزات جداساز قرارگرفته و در واحدهای فرآیندی شرکتهای پتروشیمی تولیدکننده SPVC و HDPE وظیفه جداسازی فاز مایع از جامد را برعهده دارد و با ساخت آن تا ۵۰ درصد از خروج ارز از کشور جلوگیری می شود.

علی داودی با اشاره به اینکه این تجهیز صنعت پتروشیمی در دومین روز نمایشگاه رونمایی شده است گفت: پیش از این دانش ساخت این دستگاه در انحصار سه کشور بود که با حمایت از کارشناسان ایران موفق شدیم که علاوه بر بومی سازی آن، شرکت های پتروشیمی تولیدکننده SPVC  و HDPE   با استفاه از این سانتریفیوژ بطور کامل خودکفا شدند.

سه دستاورد فناوری بومی در نمایشگاه پتروشیمی کشور معرفی شد

معرفی ترانسمیتر دما

مسوول کارگاه الکترونیک ابزار دقیق نفت ستاره خلیج فارس نیز در معرفی ترانسمیتر دما و فشار مبنی بر پروتکل ارتباطی هارت و فیلد باس افزود: این ترانسمیتر در حین تعمیرات و بهره برداری پالایشگاه های این شرکت طراحی و ساخته شده که به میزان زیادی د هزینه های ارزی پتروشیمی کشور را کاهش داده است.

مهدی عباسی با بیان اینکه خود کفایی صنعت پتروشیمی از مهمترین نتایج این ساخت این ترانسیمتر است گفت: این دستاورد فناوری یک رابط در اتاق کنترل است که پارامترهای فیزیکی را در بخش های مختلف همچون اندازه، فشار دما و میزان جریان تنسفیتر دما را با سنسورهای مختلف سنجش و تظیم می کند.

وی یادآور شد: هم اکنون۱۰ مورد از این دستگاه در پالایشگاه مورد استفاده قرار گرفته و کاملا قابلیت رقابت با نمونه های خارجی را دارد و با یک سوم قیمت آنها ساخته می شود.

ترانسمیتر دما، دما را اندازه گیری کرده و آن را متناسب با دمای اندازه گیری شده تبدیل می کند و به سیستم کنترل ارسال می‌کند. سنسور دما در بیرونی ترین قسمت ترانسمیتر دما قرار دارد و به صورت مستقیم با محیط اندازه گیری دما در ارتباط است به این صورت که تغییرات دمای محیط سبب تغییر در دمای حسگر می شود.

معرفی ترانسمیتر با پروتکل ارتباطی فیلدباس

کارشناس تعمیرات ابزار دقیق شرکت نفت ستاره خلیج فارس نیز در معرفی ترانسمیتر با پروتکل  ارتباطی فیلدباس مبتنی بر ارسال دیجیتال اظهار داشت: این ترانسمیتر قابلیت اتصال به تمام سیستم های کنترل دنیا و انواع کالیبراتوها و امکان نصب انواع سنسورهای استاندارد رایج دما از جمله ترموکوپل و RTD دمای محیط کاری منفی ۴۰ درجه تا مثبت ۱۲۰ درجه سانتی گراد فشار  را دارد.

احمد دهقان گفت: این ابزار دقیق سال گذشته  پس از عدم پشتیبانی شرکت تولید کننده خارجی به دلیل تحریم ها به عنوان یکی از نقطه های ضعف پالایشگاه شناسایی شد تا بتوان با تمرکز بر روی کشور را در ساخت اینگونه قطعات خودکفا کنیم.

وی اضافه کرد: هم اکنون با ساخت این قطعه علاوه بر ارز آوری برای کشور، توانسته ایم با اتکا به دانش بومی، تحریم ها را بی اثر کنیم.

سه دستاورد فناوری بومی در نمایشگاه پتروشیمی کشور معرفی شد