توسعه زیرساخت‌های ورزش گیلان چشم انتظار سفر دولت سیزدهم

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش خبرنگار ایرنا، ورزش گیلان اختصاص به یک یا ۲ رشته خاص ندارد و ورزشکاران این استان در اغلب رشته‌های ورزشی از پتانسیل و استعدادهای خوبی برخوردار هستند که در صورت داشتن فضای ورزشی مناسب، به طور حتم رشد قابل قبولی خواهند داشت و افتخارات بیشتری را کسب می‌کنند.

ورزشکاران گیلانی در رشته‌هایی همچون فوتبال، بوکس، قایقرانی ، شطرنج ، رشته های رزمی، بدنسازی و پرورش اندام جایگاه ویژه‌ای در سطح قهرمانی کشور داشته و همواره در مسابقات مختلف، افتخارآفرینی کرده‌اند.

از سوی دیگر هم اینک حدود ۱۴۵ هزار ورزشکار سازمان یافته در رشته های ورزشی مختلف در استان گیلان فعالیت می کنند که این ورزشکاران، در طول سال در مسابقات مختلف ملی و بین المللی، حضور یافته و افتخارات زیادی را برای کشور و استان گیلان به ارمغان می آورند.

همچنین مربیان و داوران این استان نیز در رشته های زیادی از تبحر و تجربه خاصی برخوردار هستند که هم اینک تعدادی از این مربیان در رشته هایی همچون فوتبال، فوتسال ، فوتبال ساحلی ، کاراته ، قایقرانی، شطرنج و چند رشته دیگر به عنوان سرمربی و مربی در تیمهای ملی و برخی در آوردگاه های جهانی حضور دارند.  

گیلان و داشتن چهره‌های ماندگار در ورزش

این در حالی است که افتخارات تعدادی از این روزشکاران در ورزش ایران و حتی آسیا ماندگار است که نمونه بارز آن مرحوم محمود نامجو وزنه‌بردار افسانه‌ای اهل شهرستان رشت است که نام این ورزشکار در ورزش آسیا جاودانه شد.

محمود نامجو در سال ۱۹۴۹ و در جریان مسابقات وزنه‌برداری قهرمانی جهان در لاهه هلند، همراه تیم ملی ایران با درخشش خیره کننده در میان بزرگان وزنه برداری ، موفق شد مدال طلای آن رقابت ها را کسب کند. 

این مدال طلا، ارزش خاصی برای ورزش ایران و حتی ورزش قاره بزرگ آسیا داشت چون تا آن زمان هیچ ورزشکار آسیایی موفق نشده بود که مدال طلای جهانی را برای این قاره به ارمغان بیاورد و مرحوم نامجو در رشته وزنه برداری، اولین مدال طلای جهانی را برای قاره آسیا کسب کرد تا نام این اسطوره ورزش ایران تا ابد در ورزش این قاره ثبت و جاودانه شود.

توسعه زیرساختهای ورزش گیلان چشم انتظار سفر دولت سیزدهم

البته نامجو در طول دوران ورزشی خود در رقابت های جهانی چهار مدال طلا ، یک مدال نقره و دو مدال برنز کسب کرد و در بازی‌های آسیایی دهلی نو ۱۹۵۱ نیز، اولین وزنه‌بردار آسیایی شد که توانست رکورد جهانی را ترقی دهد و یکی دیگر از شگفتی‌های نامجو ، کسب قهرمانی جهان در سن ۴۱ سالگی بود. 

مرحوم سیروس قایقران دیگر چهره ماندگار ورزش ایران است که وی چند سال به عنوان کاپیتان تیم ملی فوتبال ایران ، افتخارات زیادی را با این تیم در رقابتهای مختلف کسب کرد که نمونه بارز آن، قهرمانی تیم ملی فوتبال در بازی های آسیایی ۱۹۹۰ پکن چین بود که مردم فوتبالدوست ایران نیز هیچگاه گل قایقران به کره جنوبی را در آن رقابتها از یاد نخواهند برد.

دوره کنونی نیز علاوه براینکه ورزشکاران زیادی از گیلان در تیمهای ملی مختلف حضور دارند، پنج ورزشکار این استان در المپیک توکیو حضور یافتند که نازنین ملایی یکی از این ورزشکاران بود که این قایقرن شایسته با صعود به فینال گروه B و کسب مقام یادزهم، توانست بهترین عنوان تاریخ قایقرانان کشور در ادوار مختلف المپیک را کسب کند.  

افزایش زیرساختهای ورزش گیلان نیازمند مساعدت ویژه دولت سیزدهم

اما ورزش گیلان در چند دهه اخیر با مشکل کمبود زیرساخت‌های ورزشی مواجه است و میانگین سرانه ورزشی در این استان ورزش خیز، کمتر از میانگین کشوری است که البته پروژه های مهم نیمه‌تمام نیز، یکی از معضلات ورزش گیلان بشمار می‌رود. 

با وجود اینکه گفته می‌شود سرانه ورزشی در کشور حدود ۱.۲ متر مربع است، این میزان در گیلان کمتر از یک متر و حدود ۸۴ صدم مترمربع می‌باشد که به طور حتم، با افتتاح و به بهره‌برداری رسیدن پروژه‌های نیمه‌تمام ، سرانه فضای ورزشی استان نیز رشد قابل توجهی خواهد یافت.

با وجود تمام داشته‌ها در بخش ورزش گیلان، این استان از لحاظ ریزساخت‌ها و میزان فضای ورزشی در حد مطلوبی قرار ندارد. یکی از دغدغه های مهم ورزش این استان، تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام ورزشی، بازسازی و مرمت ورزشگاه های فوتبال در شهرستان‌های مختلف این استان است که با توجه به ریشه عمیق ورزش فوتبال در گیلان یک ضرورت تلقی می‌شود.

تکمیل و بهره برداری پروژه‌های نیمه تمام ورزشی ، بازسازی و مرمت ورزشگاه‌های نیمه کاره‌ای شامل تختی بندرانزلی، شهید عضدی رشت، وحدت بندرآستارا، پوریای ولی تالش، همچنین تکمیل استخر کوثر رشت، پیست دوچرخه سواری بین‌المللی شهید قاسم سلیمانی رشت و احداث مجموعه‌های ورزشی با استانداردهای بین‌المللی جهت میزبانی رویدادهای ملی و بین‌المللی را می‌توان از مهمترین این پروژه‌ها در گیلان عنوان کرد.

به گفته مدیرکل ورزش و جوانان گیلان، هم اینک ۳۸ پروژه نیمه تمام ورزشی در گیلان وجود دارد که برای تکمیل و بهره‌برداری از این پروژه ها، ۱۴۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

مریم بخشی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: طی سه سال اخیر ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای افتتاح و بهره برداری از ۳۲ پروژه بزرگ ورزشی در گیلان هزینه شد که این پروژه ها شامل استخر، سالن های ورزشی چند منظوره ، زمین چمن مصنوعی و سایر اماکن ورزشی می‌شود.

توسعه زیرساختهای ورزش گیلان چشم انتظار سفر دولت سیزدهم

توسعه زیرساخت ها باعث قهرمان پروری می‌شود

به طور حتم با افزایش زیرساخت‌های ورزشی ، ورزشکاران بیشتری تحت پوشش قرار خواهند گرفت و با این وجود بخش ورزش قهرمانی رشد کرده و ورزشکاران بیشتری در مسابقات ملی، بین المللی و جهانی حضور می یابند.

با این وجود هم اینک نیز، سرانه فضای ورزشی در تعدادی از شهرهای استان گیلان بالاتر از میانگین کشوری است که می توان به سرانه فضای ورزشی موجود در شهرهایی همچون سیاهکل، صومعه سرا ، شفت و بندرانزلی اشاره کرد.

سرانه فضای ورزشی شهرستان سیاهکل واقع در شرق استان گیلان حدود ۱.۵ متر مربع است، همچنین صومعه سرا با ۱.۳۲ مترمربع ، شفت با ۱.۲۲ مترمربع و بندرانزلی با داشتن ۱/۲۰ متر مربع سرانه فضای ورزشی، نه تنها در گیلان در حد بسیار بالایی برخوردار هستند، بلکه میزان سرانه فضای ورزشی موجود در این شهرستان ها، از میانگین کشوری نیز بالاتر است.

اما رشت مرکز گیلان و به عنوان پرجمعیت‌ترین ناحیه سکونت‌گاهی استان که بیش از ۳۰ درصد جمعیت گیلان را در خود جای داده است و به عنوان یکی از شهرهای معروف در حوزه ورزش کشور بشمار می‌رود، از کمترین سرانه فضای ورزشی در استان برخوردار است.

طبق آخرین آمار ارایه شده از سوی اداره ورزش و جوانان گیلان، شهرهای رشت ، تالش، رضوانشهر و ماسال کمترین سرانه فضای ورزشی گیلان را دراختیار دارد که این میزان در رشت ۶۰ صدم متربع و در تالش نیز ۶۸ صدم مترمربع می باشد.

با توجه به آمار موجود، شهروندان رشتی و دیگر مناطق مهم ورزش خیز استان انتظار دارند که با حضور آقای رئیس جمهور در استان گیلان و نگاه ویژه دولت سیزدهم به تکمیل و به بهره‌برداری رسیدن پروژه‌های نیمه تمام ورزشی و همچنین احداث چند سالن ورزشی چند منظوره با استانداردهای بالا، میزان سرانه فضای ورزشی این شهرستان نیز افزایش و به حد مطلوبی برسد تا تعداد بیشتری از ورزشکاران، از این اماکن ورزشی استفاده کنند.

حال مردم دیار میرزا امید دارند که با یاری دولت سیزدهم و سفر دولتمردان به گیلان، همچنین نگاه ویژه به حوزه ورزش این استان، مشکلات عدیده ورزشکاران خطه قهرمان پرور گیلان برطرف شود.  

توسعه زیرساخت‌های ورزش گیلان چشم انتظار سفر دولت سیزدهم