ثبت ۱۵۸ مورد تست مثبت کرونا در مرزهای شلمچه و چذابه

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش ایرنا دکتر سیدمحمد علوی روز شنبه در نشست ستاد مدیریت کرونا خوزستان در محل استانداری بیان کرد: هیچ اقدامی در مورد این افراد انجام نشد و تنها یکی، ۲ مورد در نقاهتگاه مرز شلمچه قرنطینه شدند که بسیار ناچیز است لذا باید گفت مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا در مرزهای شلمچه و چذابه رعایت نمی‌شود.

وی افزود: در ۲ هفته گذشته، ۴۳ هزار و ۸۷۲ تبعه خارجی از ۲ مرز چذابه و شلمچه و هشت هزار و ۶۴۳ ایرانی از این ۲ مرز وارد کشور شدند که تست کرونای ۴۴ تبعه خارجی مثبت بود و از ورودشان به کشور جلوگیری شد.

رییس مرکز بهداشت خوزستان با اشاره به سه برابر شدن موارد بیماری ناشی از کرونا در کشور گفت: اگر چه هنوز موارد مرگ در کشور پایین است اما با افزایش موارد بیماری، موارد مرگ نیز افزایش خواهد یافت. موارد بستری در بخش‌های آی.سی.یو خوزستان ۵۸ درصد افزایش یافته و اکنون ۶۸ بیمار که بیشتر آنها به کرونا یا آنفلوانزا مبتلا هستند بستری هستند.

وی افزود: میزان واکسیناسیون خوزستان در هفته گذشته نسبت به هفته قبل از آن ۱۵ درصد کاهش یافته که نشان می دهد استقبال مردم از واکسن خوب نیست. همچنین در کمتر از ۲ هفته موارد بیماری از ۵۳ نفر در روز به بیش از ۶۰۰ نفر، یعنی ۱۲ برابر  رسیده است.

علوی بیان کرد: ۳۱ درصد موارد ابتلا بر اثر تماس خانوادگی، ۲۱ درصد در دید و بازدید، ۱۲ درصد موارد در محل کار، ۱۶ درصد بر اثر تردد مکرر درون شهری، هفت درصد موارد به دلیل شرکت در تجمع‌ها، هفت درصد موارد در دفاتر پیشخوان، بانک‌ها و جاهای دیگر، هفت درصد به دلیل شرکت در آیین ترحیم و ازدواج، و پنج درصد بر اثر مسافرت به خارج از شهر یا کشور است.

وی افزایش سواد سلامت، تزریق سه دُز واکسن، رهگیری، مراقبت، جداسازی بیماران مثبت، تشدید نظارت بر اجرای شیوه نامه‌های بهداشتی در اماکن تهیه و توزیع بانک‌ها، ادارات و مراکز درمانی، کنترل مرزهای زمینی، دریایی و هوایی را از راه‌های مبارزه با کرونا  دانست.

رییس مرکز بهداشت خوزستان با اشاره به اینکه سرعت واکسیناسیون در خوزستان مطلوب نبوده و میزان تزریق نوبت اول صفر است گفت: پوشش نوبت اول واکسیناسیون در افراد بالای ۱۲ سال خوزستان ۸۴.۲ درصد، پوشش نوبت دوم ۷۰.۴ درصد و نوبت سوم حدود ۲۰ درصد است. 

وی ادامه داد: شهرهایی مانند خرمشهر، شوش، باوی، رامشیر، کارون، دشت‌آزادگان، اندیکا و شادگان کمترین پوشش واکسیناسیون را دارند. همچنین میزان پوشش در بهبهان، اهواز و دهدز مطلوب و حدود ۹۴ درصد است.

علوی با اشاره به اینکه ارایه خدمات به مراجعان در ادارات و سازمان ها باید منوط به تزریق نوبت سوم واکسن باشد گفت: میزان استفاده از ماسک در نقاط مرکزی شهرها ۶۵ درصد و در حاشیه شهرها نیز ۱۵ درصد است که در مجموع، متوسط استانی استفاده از ماسک ۵۰ درصد است.

وی با اشاره به اینکه میزان رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی در مطب‌های خوزستان ۸۸ درصد است افزود: متوسط استانی رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی در مراکز بهداشتی درمانی ۸۷.۱ درصد است که نسبت به هفته پیش از آن چهار درصد افزایش یافته است.

علوی گفت: اگر میزان کیت‌های آزمایشگاهی در خوزستان به اندازه کافی تامین شود می‌توانیم مانند موج سوم از بسیاری از موارد بستری و مرگ پیشگیری کنیم. به طور میانگین از هر ۱۰۰ تست رپید، ۳۲ مورد مثبت بوده و در برخی از شهرها ۹۰ تا ۱۰۰ مورد هم مثبت شده است که این مساله نشان می‌دهد انتقال ویروس در دورهمی‌ها بالا است یعنی از هر سه نفر، یک نفر به بیماری مبتلا می‌شود.

هم اکنون ۱۰ شهرستان خوزستان در وضعیت زرد و بقیه شهرستان‌ها آبی کرونایی هستند.

ثبت ۱۵۸ مورد تست مثبت کرونا در مرزهای شلمچه و چذابه