محدودیت‌های جدید کرونایی در قزوین/ مدارس ابتدایی غیرحضوری می‌شوند

خبرگزاری ایسنا

منوچهر حبیبی در ستاد مقابله با کرونا استان قزوین که امروز ۱۰ بهمن در استانداری قزوین برگزار شد، تصریح کرد: میزان ابتلا به امیکرون ده‌ برابر بیشتر از ابتلا به دلتا است، به دنبال آن میزان بستری و مرگ نیز افزایش پیدا کرده است.

وی افزود: شرایط روزبه‌روز بدتر می‌شود، ناقوس پیک ششم کرونا در استان به صدا درآمده است و باید خودمان را آماده کنیم، هرگونه بی‌احتیاطی، عادی‌انگاری و عدم توجه به پروتکل‌های بهداشتی باعث می‌شود در پیک ششم غوطه‌ور شویم که بیرون آمدن از آن سخت است، همانطور که در پیک پنجم کرونا این سختی را تجربه کردیم.

جانشین ستاد مقابله با کرونای استان قزوین اظهار کرد: افزایش میزان ابتلا به کرونا در استان قزوین، افزایش آسانسوری و عمودی است به طوری که طی یک هفته میزان ابتلا ۱۰ برابر افزایش پیدا کرده است؛ در حال حاضر در فرصت طلایی ۱۰ روزه قرار داریم باید در این مدت پیک ششم را مدیریت کنیم.

وی بیان کرد: هر اقدامی نیاز است باید جاری کنیم تا ضربه نخوریم، محدودیت‌های اولیه اعمال و در صورت نیاز تمدید می‌شود، اگر شیوع بیماری کنترل نشود با نزدیک شدن به ایام عید باید هزینه بیشتری بدهیم.

حبیبی یادآور شد: امیکرون کشنده و خطرناک است و بدون همراهی مردم نمی‌توانیم پاسخگو باشیم، از طرفی برخی متخصصین تأکید داشتند که امیکرون همانند سرماخوردگی است و همین امر باعث شد که عادی‌انگاری اتفاق بیفتد حالا می‌گوییم کشنده است و مردم نمی‌دانند کدام حرف را بپذیرند.

وی خاطرنشان کرد: چنانچه ضرورت دارد تجمعی صورت بگیرد باید در فضای باز و با رعایت فاصله چهار متر مربع برای هر نفر باشد، اگر تجمعات در سالن است حداکثر ۳۰ درصد ظرفیت سالن باید استفاده شود؛ شرایط سخت و نگران‌کننده است؛ مدارس ابتدایی نیز از فردا ۱۱ بهمن تا پایان هفته جاری باید به‌صورت غیرحضوری فعالیت داشته باشند و مدارس غیرانتفاعی نیز باید به این اصل پایبند باشند.

جانشین ستاد مقابله با کرونا استان قزوین تصریح کرد: مدارس متوسطه نیز با ۳۰ درصد ظرفیت و به‌صورت گردشی فعالیت کنند، اگر در مدرسه موردی از ابتلا وجود داشته باشد مدرسه به مدت یک هفته به صورت غیرحضوری فعالیت کند.

وی تأکید کرد: رستوران‌ها نیز باید با حداکثر ۳۰ درصد ظرفیت به فعالیت ادامه دهند؛ اتاق اصناف، سازمان صمت، فرمانداران، تعزیرات باید به‌صورت جدی نظارت را انجام دهند و اگر کسی رعایت نکرد اصناف تعطیل شوند، بازار و کسبه چنانچه مراقبت نکنند منتظر تصمیمات سخت باشند، همچنین پیشنهاد می‌شود ساعت کاری مراکز واکسیناسیون را افزایش دهید تا شاغلین نیز بتوانند واکسن بزنند.

محدودیت‌های جدید کرونایی در قزوین/ مدارس ابتدایی غیرحضوری می‌شوند