تأمین مالی ۱۰۳ طرح در بخش انرژی از محل منابع ارزی صندوق توسعه ملی

خبرگزاری تسنیم :

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بر اساس خلاصه عملکرد طرحهای ارزی صندوق توسعه ملی از محل قراردادهای عاملیت و سپرده گذاری ارزی تا پایان دی ماه 1400؛ برای 364 طرح به مبلغ 40 میلیارد دلار تأمین مالی صوت گرفته است.

همچنین در سال جاری حدود 800 میلیون دلار برای 4 طرح ارزی اعلام وصول صادر شده است که در مرحله‌ی تخصیص منابع قرار دارد.

از مهمترین طرح‌های ارزی تأمین مالی شده از محل منابع ارزی صندوق می توان به تأمین مالی طرح‌های شرکت توسعه نفت و گاز صبای کنگان به مبلغ 7 میلیارد دلار، شرکت بیدبلند خلیج فارس 2/2 میلیارد دلار و نفت و گاز پتروسینا آریا و توسعه نفت و گاز صبا اروند هر کدام به مبلغ 2 میلیارد دلار اشاره کرد.

همچنین تأمین مالی 46 طرح در بخش نیروگاه‌های تولید برق به مبلغ 4/6 میلیارد دلار و تولید 7/2 هزار مگاوات برق، از جمله طرحهای شرکت سبلان برق امید به مبلغ 350 میلیون دلار و شرکت تدبیر سازان سرآمد(سیکل ترکیبی ارومیه) به مبلغ 350 میلیون دلار و تأمین مالی 39 طرح در بخش آهن و فولاد به مبلغ 3/2 میلیارد دلار از دیگر اقدامات توسط صندوق توسعه ملی به شمار می‌رود.

همچنین، در خصوص طرحهای ارزی به بهره برداری رسیده تا پایان دی 1400، از محل قراردادهای عاملیت های ارزی می توان به بهره برداری از 185 طرح ارزی با مسدودی بیش از 13.6 میلیارد دلار اشاره کرد که پیش بینی می شود حدود 36 هزار شغل ایجاد یا تثبیت به همراه داشته باشد.

تأمین مالی ۱۰۳ طرح در بخش انرژی از محل منابع ارزی صندوق توسعه ملی