ضرورت توسعه روابط اقتصادی ایران و ازبکستان متناسب با روابط فرهنگی دو طرف

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، «عمر زاق‌اف» امروز در چهاردهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی، بازرگانی، علمی و فنی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ازبکستان که در تهران برگزار شد، اظهار داشت:‌ اجلاس کمیسیون مشترک بعد از دو سال بین دو کشور برگزار شده است که این رویداد خوشحال‌کننده‌ای است اما این اجلاس مسؤولیت خاصی را بر عهده ما می‌گذارد تا بیشتر کار کنیم ضمن اینکه این قبیل اجلاس‌ها باید هر سال یکبار برگزار شود.

وی افزود: روز گذشته قبل از پرواز به سمت ایران از رئیس‌جمهور ازبکستان دستورات مشخصی را در جهت توسعه همکاری با ایران دریافت کردم و امروز هم طی ملاقاتی با رئیس‌جمهور ایران، دستورات مشخصی برای ارتقاء همکاری‌ها دریافت شد که باید اقدامات لازم در راستای تحقق این مسائل انجام شود.

معاون نخست‌وزیر ازبکستان با اشاره به روابط دیرینه بین ایران و ازبکستان گفت:‌ ما باید روابط اقتصادی را متناسب با روابط فرهنگی بین دو کشور توسعه دهیم.

زاق‌اف با بیان اینکه روابط اقتصادی و تبادلات تجاری بین دو کشور در سال‌های اخیر شدیداً کاهش یافته است،‌گفت: البته علت اصلی موضوع شیوع کرونا بوده است اما مشکلاتی از قبیل حمل و نقل نیز بر این موضوع تأثیرگذار بوده است.

معاون نخست‌وزیر ازبکستان اظهار داشت: در این اجلاس باید بر روی سه گام مهم تمرکز شود که یکی جهت توسعه روابط تجاری دوجانبه بین دو کشور است و بر این اساس باید شرایط مناسبی را فراهم آورد.

وی افزود: موضوع مهم دیگر مسأله تهاتر است که می‌تواند در تجارت دو کشور نقش مهمی داشته باشد و موضوع سوم نیز برگزاری نمایشگاه‌های صنعتی بین دو کشور است، باید از طریق شراکت صنعتی فعالیت بین سرمایه‌گذاران را توسعه دهیم.

وی با اشاره به اینکه در حاشیه اجلاس امروز سند کمیته سرمایه‌گذاری مشترک بین دو کشور امضاء خواهد شد، گفت: در جلسه امروز نمایندگان سه استان ازبکستان حضور دارند و بنابراین از استان‌های مختلف ایران و محافل بازرگانی ایران نیز می‌خواهیم تا به ازبکستان سفر کنند تا در مسیر توسعه تجارت گفت‌وگوهایی انجام شود.

معاون نخست‌وزیر ازبکستان بیان داشت:‌ در بخش توسعه گردشگری نیز اقداماتی باید بین دو کشور انجام شود و لازم است در این خصوص برنامه مشترک تدوین شود.

وی همچنین به وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران پیشنهاد کرد‌ برای اینکه مذاکرات بین دو کشور در این اجلاس ثمره مشخصی را برای هر دو کشور داشته باشد نقشه راه توسعه همکاری‌ها بین دو کشور تدوین شود و هر ماه نتیجه آن بررسی شود.

انتهای پیام/


ضرورت توسعه روابط اقتصادی ایران و ازبکستان متناسب با روابط فرهنگی دو طرف