دولت قبل اعتقادی به تعاون نداشت/ اجرایی شدن کمتر از ۳ درصد احکام سند توسعه تعاون

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش ایرنا، «بهمن عبداللهی» روز یکشنبه در اولین جلسه بررسی سند توسعه تعاون در دولت سیزدهم، اظهار داشت: در دولت قبل وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی چندان اهمیتی به این سند نداد.

وی افزود: در اتاق تعاون اجرای احکام بخش تعاون را بررسی کردیم که این اتاق بر اساس ماده ۹۲ قانون سیاست‌های کلی اصل  ۴۴ موظف به پایش موضوعات در این بخش است.

رییس اتاق تعاون ایران با اشاره به اهتمام دولت سیزهم به موضوع تعاون، بیان داشت: آیت الله رییسی به حوزه تعاون توجه دارد، از این رو از آذر ماه سال جاری پایش سند تعاون را در دستور کار قرار دادیم و تلاش کردیم به چگونگی اجرای این سند بپردازیم.

تنها ٢.٩ درصد احکام سند توسعه تعاون اجرای شده است

وی ادامه داد: ۲۸ دستگاه مکلف به اجرای سند توسعه تعاون هستند که از این تعداد تنها ۲۰ دستگاه به مطالبات این اتاق در حوزه اجرای این سند پاسخ دادند و گزارش‌های خود را ارسال کرده‌اند که بر اساس این گزارش ها تنها ٢.٩ درصد احکام سند در این دستگاه‌ها اجرایی شده است.

عبداللهی بیان داشت: دستگاه‌ها خود را مکلف به اجرای سند توسعه تعاون ندانسته‌اند این در حالیست که در قوانین و حتی سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی و سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری به موضوع تعاون و توسعه یافتگی پرداخته شده است.

وی خاطر نشان کرد: تا پایان برنامه پنجم باید به سهم ٢۵ درصدی در اقتصاد ملی می‌رسید که اکنون به ۵ تا ۶ درصد رسیده که این امر ناشی از اجرایی نشدن احکام و قوانین است.

رییس اتاق تعاون ایران به نقش مجلس در نظارت بر حسن اجرای قوانین بخش تعاون اشاره کرد و گفت: مجلس در این زمینه کوتاهی کرده است که اگر سند توسعه تعاون اجرایی می‌شد، امروز مشکلات فاصله طبقاتی، اشتغال و سایر موارد را نداشتیم.

وی ابراز داشت: هم اکنون بیش از ۷۰  درصد حمل و نقل و نقل جاده‌ای در بخش تعاون است و ظرفیت بالایی در تعاونی‌های مسکن برای ساخت و ساز وجود دارد که وزارت راه و شهرسازی می‌تواند از این بخش برای اجرای ماموریت‌های خود استفاده کند.

رییس اتاق تعاون ایران بر فرهنگ سازی تعاون در کشو تاکید کرد و گفت: وزارت آموزش و پرورش باید بر این موضوع اهتمام داشته باشند تا شاهد فرهنگسازی باشیم.

دولت قبل اعتقادی به تعاون نداشت/ اجرایی شدن کمتر از ۳ درصد احکام سند توسعه تعاون