سونامی مصیبت؛ افزایش تیراندازی‌ها در مدارس آمریکا همزمان با همه‌گیری کرونا

باشگاه خبرنگاران جوان :

باشگاه خبرنگاران جوان – گزارش‌ها حاکی از آن است که یک دانش آموز ۱۹ ساله آمریکایی پس از بازی بسکتبال در دبیرستان یک هفته پیش در منطقه بلویت واقع در ویسکانسین مورد اصابت گلوله قرار گرفته و کشته شد. روز دوشنبه گذشته نیز تیراندازی در خارج از دبیرستان چاپارال در لاس وگاس، سه نوجوان را راهی بیمارستان کرد.

بر اساس گزارش رویترز روز سه شنبه پیش نیز پنج دختر نوجوان در خارج از دبیرستان روفوس کینگ در میلواکی هدف گلوله قرار گرفته و زخمی شدند. در همان روز یک دانش آموز دیگر در خارج از مرکز آموزش جنوبی در مینیاپولیس به ضرب گلوله کشته و یکی دیگر از آن‌ها مورد اصابت گلوله قرار گرفته و زخمی شد که در همین راستا دو دانش آموز از مدرسه متهم شدند. (این‌ها تنها بخشی از درگیری‌های مسلحانه چند روز اخیر تنها در مدارس آمریکاست.)

از نظر خبرگزاری رویترز نشانه‌هایی از استرس و چالش‌های در حال تشدید خشونت با اسلحه در مدارس آمریکا دیده می‌شود که محققان در حالِ بررسی این موارد نگرانند اوضاع بدتر شده و از کنترل خارج شود. طبق گزارش موسسه «Everytown for Gun Safety» دانشگاه‌ها در طول سال تحصیلی ۲۰۲۲-۲۰۲۱ شاهد ۱۴۱ مورد تیراندازی بودند که بیش از هر زمانی در دهه گذشته است.

بر اساس نظرسنجی National Education که اخیرا منتشر شده است مشکلاتی که حتی پیش از همه‌گیری کرونا وجود داشتند مانند نابرابری اجتماعی، منابع ناکافی، ناعدالتی و برخی دیگر از مشکلات اجتماعی با شروع شیوع کرونا بدتر شده و معلمان را به این فکر انداخته است که یا کار خود را رها کنند یا پیش از موعد بازنشسته شوند.

این بدان معناست که اکنون تعداد کمتری از بزرگسالان با دانش‌آموزان ارتباط موثری دارند و می‌توانند علائم هشداردهنده‌ای مبنی بر اینکه یک کودک ممکن است به سمت رفتار خشونت‌آمیز پیش می‌رود را ببینند و گزارش کنند.

رون آوی آستور، کارشناس خشونت در مدرسه در دانشگاه کالیفرنیا در این خصوص گفت: «کودکان وارد سیستمی می‌شوند که به شدت ضعیف شده است. ما شاهد انواع مختلفی از درگیری با اسلحه و به طور کلی خشونت خواهیم بود. ما در شرایطی هستیم که اوضاع بدتر هم خواهد شد.»

این کارشناس آمریکایی در ادامه اعلام کرد که عوامل بی‌شماری پشت این خشونت افسار گسیخته وجود دارد، از جمله همه‌گیری کرونا، افزایش خشونت عمومی جامعه و فروپاشی ساختار خانواده. او تایید کرد که همه این مسائل سونامی نیاز‌های سلامت روان را در مدارس ایجاد کرده است و مشکلات از آنجایی که معلمان و مدیران به دلیل فرسودگی شغلی، کمبود پرسنل و بیماری از آمادگی کافی برای مقابله با آن‌ها برخوردار نیستند، در حال افزایش است.

کاترین شوایت، مامور ویژه بازنشسته FBI که بر تیراندازان فعال تمرکز داشت و نویسنده کتاب «کشتار را متوقف کنید» که سال گذشته منتشر شد، است در همین راستا گفت: یکی دیگر از عوامل کلیدی در خشونت برنامه‌های نامنظم والدین در همه‌گیری کرونا بوده است. این به معنای نظارت کمتر و برنامه‌های روتین کمتر قابل پیش‌بینی برای کودکان است و دیدن علائم هشداردهنده را برای والدین، معلمان و دیگران دشوارتر می‌کند.

به گفته جولیان پترسون، استاد جرم شناسی در دانشگاه هملین و یکی از موسسان مرکز تحقیقات پروژه خشونت، در دسترس بودن اسلحه عامل دیگری برای تشدید درگیری‌های مسلحانه است. او گفت: سال گذشته شاهد فروش ثابت ماهانه اسلحه بودیم، که حتی بسیاری از این اسلحه‌ها در خانه‌ها ایمن نیستند و والدین به نوجوانان اجازه دسترسی به اسلحه را می‌دهند.

از نظر پترسون برنامه‌های مدارس که قبل از همه‌گیری کرونا برای سرگرم کردن دانش‌آموزان برگزار می‌شد تا حدی می‌توانست جلوی این خشونت را بگیرد، اما به دلیل شیوع ویروس کرونا در حال حاضر بسیاری از این برنامه‌ها دیگر فعال نیستند.

سونامی مصیبت؛ افزایش تیراندازی‌ها در مدارس آمریکا همزمان با همه‌گیری کرونا