اقدام مقامات عربستان برای قتل خاموش نماینده محبوس حماس در این کشور

خبرگزاری ایسنا

به گزارش ایسنا، به نقل از عربی ۲۱،‌ سازمان عربی حقوق بشر مستقر در انگلیس در بیانیه‌ای، امروز(سه‌شنبه) اعلام کرد که محمد صالح الخضری، زندانی ۸۴ ساله فلسطینی و از اعضای محبوس حماس در یکی از زندان‌های عربستان، از مراقبت‌های بهداشتی لازم محروم است، چرا که براساس گزارش‌های رسیده مقامات سعودی از تهیه داروهای مورد نیاز برای درمان وی اجتناب می‌کنند.

این سازمان اعلام کرد که مقامات سعودی بارها از دادن مرخصی پزشکی به الخضری خودداری کرده‌اند و علی‌رغم پایان دوره محکومیتش به بازداشت وی ادامه می‌دهند.

در آوریل ۲۰۱۹ در چارچوب یک کمپین دستگیری گسترده علیه تعداد زیادی از ساکنان فلسطینی و اردنی در عربستان، ‌وی به اتهام حمایت از آرمان فلسطین دستگیر شد.

دوره محکومیت او پس از مدتی به دلیل حال وخیم جسمانی‌اش به ۶ سال کاهش پیدا کرد.

این سازمان اشاره کرد که الخضری از روز اول دستگیری مورد تخلفات و اقدامات سرکوبگرانه مقامات زندان سعودی قرار گرفته است. به طوری که مورد توهین لفظی بازجویان قرار گرفته و با رفتارهای تحقیرآمیز و بد پرسنل امنیتی در داخل زندان مواجه شده است.

به گفته خانواده این زندانی، وی تقریبا نیمی از شنوایی خود را از دست داده، از مشکل زانو و پوکی استخوان رنج می‌برد و دندان‌هایش در وضعیت بسیار بدی قرار دارند که باعث درد شدید و مداوم برای او شده‌اند. همچنین از بیماری‌های تومور پروستات و هپاتیت‌B رنج می‌برد که با گذشت زمان به دلیل مراقبت‌های پزشکی ضعیف، وخامت حال جسمانی او هر روز بدتر و روبه وخامت می‌رود.

این سازمان تاکید کرد که ادامه بازداشت الخضری فاقد مبنای قانونی است، به‌ویژه با توجه به وضعیت فعلی سلامت وی، ادامه بازداشت او به معنای حکم اعدام وی است. این سازمان همینطور افزود: مقامات سعودی مسؤول امنیت و حفظ جان او هستند.

این سازمان از دبیرکل سازمان ملل و گزارشگران ویژه که در رابطه با بازداشت خودسرانه، شکنجه و استقلال قوه قضائیه کار می‌کنند، خواست که فورا وارد عمل شده و رژیم سعودی را تحت فشار قرار دهند تا تمامی زندانیان فلسطینی و اردنی در پرونده‌های سیاسی من جمله الخضری را آزاد کنند.

در ۴ آوریل ۲۰۱۹، سرویس تحقیقات امنیت دولتی عربستان، محمد صالح الخضری، رهبر ۸۴ ساله حماس را دستگیر کرد. در همان روز، سرویس تحقیقات امنیت دولتی عربستان، هانی صالح الخضری، پسر بزرگ الخضری را در دانشگاه “ام القری” مکه بازداشت کرد.

الخضری و پسرش تنها کسانی نبودند که بدون اتهام از جانب سرویس‌های اطلاعاتی عربستان دستگیر شدند، چراکه دیده‌بان حقوق بشر اروپا- مدیترانه مستقر در ژنو در  اظهارات در این زمینه اعلام کرده بود که عربستان سعودی ۶۰ فلسطینی را به زور بازداشت و آنها را ناپدید کرد.

اقدام مقامات عربستان برای قتل خاموش نماینده محبوس حماس در این کشور