اروپا به رفع اختلافات مذاکرات وین خوش بین است/ مراحل پایانی هستیم

خبرگزاری مهر:

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، «جوزف بورل»، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی روز سه شنبه گفت که دیپلمات‌های اروپایی نسبت به تلاش‌های ایران و آمریکا برای پایان دادن به اختلافات باقی مانده بر سر گام‌های احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ در آینده نزدیک خوشبین هستند.

بورل در پایان دیدار دو روزه خود از واشنگتن دی سی به خبرنگاران گفت: هر دو طرف در حال بررسی پیشنهادهای کتبی هستند و می‌بینم که ما در آخرین مراحل بازی هستیم.

بورل تفسیر ایالات متحده از جدول زمانی سریع برای پایان دادن به مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در وین را تأیید کرد و گلت: «آخرین دور این دیپلماسی امروز در وین آغاز شد.» او گفت که مذاکرات باید قبل از اینکه پیشرفت‌ها در برنامه هسته‌ای ایران، بازگرداندن توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ را غیرممکن کند، به نتیجه برسد.

گفتنی است که علی باقری مذاکره کننده ارشد ایران جهت شرکت در ادامه دور هشتم مذاکرات وین به منظور برچیدن تحریم‌های آمریکا بامداد سه شنبه راهی وین پایتخت اتریش شده است.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه دیروز در نشست هفتگی با خبرنگاران با اعلام اینکه هیئت ایرانی روز سه شنبه به وین می‌روند، گفته بود: آمریکا هم نمی‌تواند هزینه تصمیمات مخرب و غلط خود از جمله خروج غیرقانونی از برجام را از جیب ملت ایران بپردازد، در بحث تضمین‌ها توافقاتی حاصل شده ولی هیچ چیز توافق نمی‌شود، مگر همه چیز توافق شود.

علی شمخانی هم در حساب کاربری خود در توئیتر، نوشت: بدون خروج واشنگتن از توهمات کنونی، مسیر مذاکرات وین هموار نمی‌شود.

مذاکرات وین پس از استراحتی کوتاه از روز سه شنبه از سر گرفته شد.

اروپا به رفع اختلافات مذاکرات وین خوش بین است/ مراحل پایانی هستیم