رایزنی وزیرخارجه عربستان با جوزپ بورل درباره مذاکرات هسته‌ای ایران

باشگاه خبرنگاران جوان :

باشگاه خبرنگاران جوان – «فیصل بن فرحان» امروز (یکشنبه) با «جوزپ بورل»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ دیدار و درخصوص مذاکرات هسته‌ای و توافق هسته‌ای ایران نیز با او رایزنی کرده است.

براساس گزارش عرب نیوز وزیر خارجه عربستان در این دیدار آخرین تحولات دور هشتم مذاکرات وین را با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا مورد بررسی قرار داده است.

پیش از این روز گذشته (شنبه) وزیر خارجه عربستان از احتمال برگزاری دور پنجم مذاکرات با جمهوری اسلامی ایران خبر داد. با این حال از نظر او  تا کنون، هیچ پیشرفت بنیادینی در روند مذاکرات صورت نگرفته است.

شایان ذکر است ایران و عربستان سال گذشته مذاکرات مستقیمی را در بغداد- پایتخت عراق و به میانجی‌گری این کشور آغاز کردند. «فواد حسین» وزیرخارجه عراق نیز چندی پیش در تماس تلفنی با همتای عربستانی خود از آمادگی این کشور برای برگزاری دور پنجم مذاکرات میان تهران و ریاض خبر داده بود.

ماه گذشته نیز یک مسئول عراقی که خواست نامش فاش نشود، اعلام کرد فؤاد حسین، وزیر خارجه عراق و قاسم الاعرجی، مشاور امنیت ملی این کشور، اقدامات گسترده‌ای برای زمینه سازی جهت برگزاری دور جدید دیدار‌های ایران و عربستان در بغداد، انجام می‌دهند.

دوم دی ماه نیز «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه کشورمان در یک نشست خبری با «فواد حسین» وزیر خارجه عراق در تهران با اشاره به نقش بغداد در برگزاری چهار دور مذاکره بین ایران و عربستان اعلام کرد عربستان سعودی با صدور ویزا برای سه تن از دیپلمات‌های ایران به عنوان دیپلمات‌های مستقر در سازمان همکاری اسلامی در جده موافقت کرده و ویزای این دیپلمات‌ها دریافت شده است.

رایزنی وزیرخارجه عربستان با جوزپ بورل درباره مذاکرات هسته‌ای ایران