سنگ اندازی مصر در مسیر میانجیگری ترکیه در لیبی

خبرگزاری ایسنا

به گزارش ایسنا، منابع مصری نزدیک به کمیته ملی این کشور در پرونده لیبی در گفت‌وگو با العربی الجدید فاش کردند که مقامات کشورشان مانع از تحرکات و تلاش‌های مصر برای قرار گرفتن در بطن صحنه لیبی شده‌اند.

طبق گفته این منابع؛ ترکیه ابتکارعملی را برای میانجیگری میان عبد الحمید الدبیبه، نخست وزیر دولت وحدت ملی لیبی و فتحی پاشاغا که توسط پارلمان مکلف به تشکیل دولت شد ارائه کرده است.

این منابع گفتند که آنکارا خواستار سفر پاشاغا و الدبیبه به ترکیه و برگزاری دیدار میان آنها شد تا بدین ترتیب به راه حلی برای حل و فصل اختلافات کنونی میان آنها و جلوگیری از شکل گیری مجدد جنگ در لیبی دست یابند.

منابع مذکور همچنین تصریح کردند که پاشاغا مقامات مصر را در جریان این دعوت ترکیه قرار داد؛ چراکه قاهره به همراه فرانسه از وی حمایت می‌کنند. تماسهایی در این باره میان پاشاغا و مقامات مصر انجام شد و در نهایت از وی خواستند که درخواست ترکیه را رد کند و هرگونه راه حلی برای بحران لیبی باید از داخل این کشور مطرح شود.

این منابع همچنین تاکید کردند: مصر که در تصمیم پارلمان لیبی و مکلف شدن پاشاغا به تشکیل دولت سهیم بوده است روی این اقدام برای حل و فصل بحران لیبی حساب باز کرده است.

سنگ اندازی مصر در مسیر میانجیگری ترکیه در لیبی