سامانه جاری سازی اسناد تحولی آموزش و پرورش

خبرگزاری فارس :

 

 

عباس بیات

سامانه اجرایی سازی سند تحول بنیادین با آدرسhttps://stbap.ir با اهداف ذیل طراحی و استقرار یافته است:

۱- دسترس پذیری آسان و سریع اسناد تحولی آموزش و پرورش

۲- امکان جستجو آسان، سریع و جامع همه اسناد

۳- نمایش ارتباطات بین اسناد کلان تحولی

۴- تبیین مفاهیم اسناد تحولی

۵- اجرایی سازی اسناد تحولی

۶- ارزیابی اسناد تحولی

۷- بروزرسانی اسناد تحولی

۸- اشاعه اسناد تحولی

با گذشت بیش از ده سال از تصویب سند تحول هنوز بخش زیادی از فرهنگیان و ذینفعان اصلی آشنایی کافی با سند و مفاهیم آن ندارند. یکی از نقص‌های اصلی در این زمینه عدم اشاعه و امکان دسترسی به اسناد تحولی است. اگر به فضاهای مجازی و حقیقی مراجعه کنید، به محتواهای رسانه‌ای و تبلیغی بسیارمحدودی در ارتباط با اسناد دسترسی پیدا می‌کنید. یکی از اهداف اصلی این سامانه پوشش این خلاء می‌باشد.

کارشناسان و پژوهشگران می توانند به سرعت و سهولت در محتوای اسناد کنکاش کرده و مفاهیم مورد نظر خود را در سند دنبال کنند.

 

ویژگی مهم سامانه این است که اسناد کلان تحولی را به کوچکترین جزء تقسیم بندی کرده و ضمن حفظ ارتباط آن جزء با سایر اجزا و کل سند این امکان را می دهد که بتوان تمام بررسی‌ها و اهداف هشت‌گانه فوق را در مورد هر بند، خط و یا عنوان آن دنبال کرد. برای این منظور تمام اسناد بالادستی مصوب در آموزش و پرورش در وهله اول به صورت «بانک اطلاعات داده» درآورده شده است و هر خط و یا بند آن کدگذاری شده است.

 

محتوای فعلی سایت شامل موارد ذیل می‌باشد:

۱- سیاست‌های کلی ایجاد تحول در نظام آموزش و پرورش کشور

۲- مبانی نظری تحول بنیادین در نظام تعلیم و تربیت رسمی عمومی جمهوری اسلامی ایران (شامل: فلسفه تربیت در جمهوری اسلامی ایران؛ فلسفه تربیت رسمی و عمومی در جمهوری اسلامی ایران؛ رهنامه نظام تربیت رسمی و عمومی در جمهوری اسلامی ایران و چرخش‌های تحول آفرین)

۳- سند تحول بنیادین آموزش و پرورش

۴- برنامه درسی ملی جمهوری اسلامی ایران

۵- برنامه زیرنظام‌های سندتحول بنیادین (شامل: برنامه درسی، تربیت معلم و تأمین منابع انسانی، راهبری و مدیریت، تأمین و تخصیص منابع مالی، ‏تأمین فضا، تجهیزات و فناوری، پژوهش و ارزشیابی)

۶- اهداف دوره‌های تحصیلی

 

در فاز نخست راه‌اندازی سامانه امکانات جستجوی آسان و سریع در اختیار مخاطبان قرار گرفته است. در ذیل نمونه‌ای کارکرد این بخش سامانه را ملاحظه می‌کنید:

 

 

درفاز دوم، امکان ثبت تجربیات، روش‌های اجرا، تولیدات رسانه‌ای و تبلیغی توسط مخاطبان و بخوص مدارس و معلمان در ذیل هر بند سند فراهم می‌شود.

در فاز سوم، امکان ارزیابی هر بند توسط جامعه تخصصی و در نهایت برای بازنگری و بروزآوری هر بند توسط عموم مخاطبان و متخصصان زمینه فراهم خواهد شد.

 

سامانه برای استفاده در گوشی‌های تلفن همراه نیز بهینه شده است. همچنین می توانید در رایانه شخصی و یا تلفن همراه از قابلیت نصب سامانه نیز استفاده کرده و به صورت غیربرخط نیز از سامانه بهره ببرید.

لازم به ذکر تمامی هزینه‌های این سامانه به صورت شخصی تأمین شده است و تاکنون بالغ بر پنجاه میلیون تومان هزینه داشته است. هرگونه کپی برداری از ایده و محتوای آن بدون اجازه موجب ضمان است.


سامانه جاری سازی اسناد تحولی آموزش و پرورش