بغداد: از نقش محوری خود برای نزدیک کردن دیدگاه‌های تهران-ریاض استفاده می‌کنیم

خبرگزاری ایسنا

به گزارش ایسنا، قاسم الاعرجی، مشاور امنیت ملی عراق در صفحه توییتر خود نوشت: روابط ما با آمریکا و ائتلاف بین المللی، علیه ایران نیست و روابطمان با ایران نیز علیه آمریکا و ائتلاف بین المللی نیست، همچنین روابطمان با عربستان علیه ایران نیست و روابطمان با ایران علیه عربستان نیست، روابط عراق براساس منافع ملی است.

وی در توئیتی دیگر نوشت: ما نمی خواهیم که یک گروه مسلح از خاک عراق برای هدف قرار دادن ایران و یا هر کشور دیگری استفاده کند و از هر طرف خارجی که به حاکمیت و قوانین کشور عراق احترام می گذارد استقبال می کنیم.

الاعرجی همچنین نوشت: اهداف عراق صادقانه است و معتقد است که ثبات منطقه با پایان دادن به اختلافات میان کشورهای همجوار آغاز می شود و از نقش محوری خود برای نزدیک کردن دیدگاه‌های ایران و عربستان بهره می برد.

به گزارش ایسنا، فواد حسین، وزیر خارجه عراق اخیرا در تماسی تلفنی با فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان دلایل تاخیر در برگزاری دور پنجم مذاکرات ایران و عربستان را بررسی و دوطرف نظرات خود در این خصوص را مطرح کردند.

وزیر خارجه عراق در این گفت‌وگو تاکید کرد: دولت عراق با تمام توان و با به کارگیری تمام روابط خود تلاش می کند که فرصت مناسبی برای تفاهم میان تهران و ریاض ایجاد کند.

 دو روز پیش نیز مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق در تماسی تلفنی با سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور کشورمان رایزنی کرد.

ایرج مسجدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد  اخیرا در اظهاراتی تاکید کرده بود که دور پنجم مذاکرات ایران و عربستان به زودی در بغداد برگزار خواهد شد. مسجدی به موعد دقیق برگزاری این مذاکرات و جزئیات آن نپرداخت.

بغداد: از نقش محوری خود برای نزدیک کردن دیدگاه‌های تهران-ریاض استفاده می‌کنیم