بیانیه حمایت مجلس از اجرای مصوبه افزایش ظرفیت رشته های پزشکی

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، بیانیه ۱۶۵ نفر از نمایندگان مجلس خطاب به رئیس جمهور در خصوص موضوع افزایش ظرفیت رشته های پزشکی در جلسه علنی امروز -سه شنبه-مجلس شورای اسلامی، قرائت شد

در این بیانیه خطاب به رییس جمهور آمده است: دسترسی به پزشک و دندانپزشک در بسیاری از نقاط کشور به یک معضل اساسی برای مردم تبدیل شده است، به گونه ای که بسیاری از مردم مناطق برای دسترسی به پزشک، رنج و خطر سفر به مراکز استان ها حتی تهران را به جان خریده اند و در نهایت در مقابل بیمارستان ها انتظار دریافت نوبت برای ویزیت پزشک را می کشند.

 در این بیانیه آمده است: متاسفانه کمبود پزشک به ویژه پزشک متخصص، نظام سلامت را در برابر بحران هایی همچون پاندمی کرونا بسیار آسیب پذیر کرده است به گونه ای که در پیک های پی در پی، موضوع کمبود پزشک عامل اصلی افزایش فشار بر کادر درمان و تهدیدی جدی برای سلامت مردم در حوزه های انتخابیه بوده است.

این بیانیه می افزاید: با وجود اختلافات موجود بر سر سرانه پزشک، متاسفانه تمام سناریوهای مطرح شده در نهادهای مختلف، نشان دهنده کمبود شدید پزشک و دندانپزشک نسبت به جمعیت کشور در مقایسه با منطقه و کشورهای پیش رو در نظام سلامت است. از طرفی باید به این نکته توجه کرد که کشور در آستانه بحران سالمندی جمعیت قرار دارد که موجب افزایش شدید نیاز به خدمات پزشکی خواهد شد. در صورت عدم افزایش ظرفیت تربیت پزشک کافی برای پاسخگویی به نیازهای سالمندان، هزینه سنگینی به مردم و کشور تحمیل خواهد شد و ممکن است همانند ابتدای انقلاب مجبور به واردات پزشک شویم.

در این بیانیه خطاب به رییس جمهور آمده است: همانطور که مستحضرید ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور در اقدامی بجا و قابل تقدیر، افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی رشته پزشکی به میزان سالانه ۳ تا ۵ هزار نفر به مدت ۵ سال را مصوب کرده است، اما متاسفانه این اقدام از سوی نهادهای صنفی پزشکی به شدت مورد هجمه قرار گرفته است و این نهادها با نامه نگاری با شما درخواست خروج این مصوبه از دستور کار شده اند.

این بیانیه می افزاید: ما نمایندگان مجلس شورای اسلامی ضمن تقدیر و تشکر از این اقدام انقلابی ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، حمایت کامل خود را از این اقدام ابراز می داریم و از حضرتعالی خواستاریم که منافع مردم را در اولویت تصمیم گیری خود قرار داده و در راستای عمل به وعده خود مبنی بر رفع انحصار از حوزه سلامت نسبت به تصویب و اجرای این مصوبه توجهات ویژه خود را مبذول دارید.

بیانیه حمایت مجلس از اجرای مصوبه افزایش ظرفیت رشته های پزشکی