شرکت‌های خصوصی مورد حمایت سازمان فضایی کشور هستند

باشگاه خبرنگاران جوان :

حسین سالاریه گفت:در روزگاری ماهواره، ساخت ماهواره‌ها و قرار گرفتن ماهواره‌ها در مدار بیشتر از جنبه اقتدار آفرینی و قدرت نمایی کشور‌ها نمود پیدا می‌کرد، اما امروزه حوزه فضا حوزه راهبردی به لحاظ اقتصادی و امنیتی است.

او می‌گوید: لاجرم باید به سمت فضا پیش برویم،۲۰۰ سال پیش حوزه حمل و نقل جاده‌ای و حوزه ریلی به عنوان یکی از مولفه‌های مهم و اساسی پیشرفت و توسعه کشور محسوب می‌شد امروزه دستیابی به فضا و ظرفیتی که فضا در اختیار کشور‌ها به لحاظ اقتصادی و ارزش افزوده‌ای که ایجاد می‌کند بسیار مهم است.

سالاریه گفت: پایش انواع و اقسام مخاطرات، مدیریت برنامه‌های مختلف کشور در حوزه‌های محیط زیست، در حوزه منابع آبی، منابع کشاورزی، منابع خاک، کنترل ترافیک و بحث‌های امنیتی از طریق فضا امکان پذیر است، امروز حوزه فضا حوزه‌ای راهبردی است، زیرا ارزش افزوده بسیار بالایی ایجاد می‌کند و مولفه‌هایی را در بحث‌های امنیتی و حکمرانی ایجاد می‌کند.

رئیس سازمان فضایی کشور ادامه داد: از طریق برداشت اطلاعات از تصاویر و طیف‌های مختلفی که از طریق سنجنده های ماهواره‌ای در اختیار قرار گرفته می‌شود عواملی هستند که در مسائل تصمیم‌گیری ، تصمیم‌سازی و نهادهای حکومتی می‌تواند تاثیر گذار باشد و هم می‌تواند ارزش افزوده بسیار بالایی را ایجاد کند .

او افزود: کشورها تلاش می‌کنند هر چه بیشتر سهم خودشان را در حوزه بهره برداری از فضا بالا ببرند.از ظرفیت ماهواره ها بیشتر در ارتفاعات پایین می توان استفاده کرد و در مدارات بالا ماهواره‌های مخابراتی قرار می گیرند.

رئیس سازمان فضایی ایران گفت: برای همه شرکت‌های خصوصی فضایی برنامه جدی داریم. شرکت‌هایی که آمادگی بالاتری دارند، امکان پذیرش ریسک را خواهند داشت.

 

باشگاه خبرنگاران جوان علمی پزشکی فناوری

شرکت‌های خصوصی مورد حمایت سازمان فضایی کشور هستند