مکمل‌های دامپروری دانش‌بنیان جایگزین نمونه‌های وارداتی می‌شود

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، داوود آقاسی مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان نخل زیتون آذران از تولید محصول پودر چربی مورد مصرف خوراک دام و طیور گفت و ادامه داد: این محصول در خوراک دام و طیور و بخش کشاورزی جای دارد و تا پیش از تولید، به طور کامل وارداتی بود، اما خوشبختانه به دلیل اینکه تولید این محصول نیاز چندانی به منابع انرژی ندارد مزیت بیش‌تری در عرصه تولید ایفا می‌کند. صفر تا صد تولید پودرچربی پارس فت در حیطه این شرکت انجام می‌گیرد.

قیمت مناسب و تولید متناسب با نیاز کشور

قیمت تمام شده این محصول بر حسب نوع مواد اولیه متفاوت است اما نسبت به نمونه خارجی پایین‌تر بوده و صرفه اقتصادی بالایی را برای مصرف کننده به دنبال دارد. اگر از روغن خارجی استفاده شود، قیمت تمام شده افزایش خواهد یافت بنابراین استفاده از محصول داخلی، برای مشتری نهایی به‌صرفه‌تر است.

با توجه به شرایط فعلی و شناخت کم بازار نسبت به محصول ایران‌ساخت، سهم بیش‌تری به استفاده از روغن خاجری اختصاص یافته این در حالی است که روغن داخلی 30  تا 40 درصد از مشابه خارجی ارزانتر است. در این شرکت دانش‌بنیان، حدود 50 نفر به صورت مستقیم و 1000 نفر بصورت غیرمستقیم مشغول فعالیت هستند.

نیاز تخمینی کشور به پودر چربی در حدود 50هزار تن در سال است که این شرکت توانایی تولید سالانه 10هزار تن را دارد.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان، ضمن بیان برنامه های صادرات محصول خود به کشور ترکیه افزود: علاوه بر موانع کلی اقتصادی کشور و نبود ثبات بازار ارز که برنامه ریزی را مختل کرده است، می‌توان نبود تعرفه گمرکی مناسب برای واردات این محصول و استفاده وارد کنندگان از ارز 4200 تومانی را مشکل عمده این صنعت نام برد.

 


مکمل‌های دامپروری دانش‌بنیان جایگزین نمونه‌های وارداتی می‌شود