برقراری رابطه همساز بین انسان و اقیانوس

خبرگزاری ایسنا

به گزارش ایسنا، ولادیمیر ریابینین به عنوان دبیر اجرایی کمیسیون بین الدوّل اقیانوس شناسیِ یونسکو و معاون دبیرکل یونسکو در افتتاحیه پنجمین کنفرانس اقیانوس‌شناسی خلیج‌فارس، گفت: اقیانوس‌شناسی یک علم جهانی است، اما بُعد منطقه‌ای آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وی افزود: موفقیت ما بخصوص در “یک دهه علوم اقیانوسی برای توسعه پایدار” صرفاً در گرو دیدبانی اقیانوس‌های هر منطقه و استفاده از داده‌های به دست آمده به نفع عموم مردم و البته به نفع اقیانوس‌ها است.

معاون دبیرکل یونسکو ادامه داد: یونسکو ایده “یک دهه علوم اقیانوسی برای توسعه پایدار” را ارائه داد. در حال حاضر ما با گرد هم آوردن افراد، اهداف و فناوری و راه اندازی چندین پروژه ویژه مدرن به سرعت در حال پیشرفتی بیش از تمام تاریخ اقیانوس‌شناسی هستیم. بنابراین، همکاری شما در آن نقطه از جهان، برای ما بسیار مهم است.

وی با بیان اینکه حتماً درباره چگونگی مدیریت خلیج فارس با استفاده از این علم در جهت توسعه پایدار منطقه و رفاه مردم، بحث و تبادل نظر کنید، اظهار کرد: البته قابل ذکر است که علم اقیانوس‌شناسی به مبحث اقیانوس که انسانها را به یکدیگر پیوند می‌دهد، می‌پردازد.

ولادیمیر ریابینین ادامه داد: بنابراین بسیار خوشبین هستم که موفقیت ما در “یک دهه علوم اقیانوسی برای توسعه پایدار” نه تنها بین انسان و اقیانوس رابطه‌ای همساز و بر پایه علم برقرار می‌کند، بلکه این رابطه موافق حوزه اقیانوسی را به سایر حوزه‌ها مانند سیاست، اقتصاد و مودّت انسانی نیز گسترش می‌دهد.

برقراری رابطه همساز بین انسان و اقیانوس