ایران تماشایی؛ همه با هم برای نهضت معرفی، صیانت و حمایت میراث‌فرهنگی

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش ایرنا، علی دارابی در حساب کاربری خود در اینستاگرام در مطلبی با عنوان ایران تماشایی نوشت: سی‌وپنجمین نمایشگاه ملی صنایع‌دستی و پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری از ۹ تا ۱۲ بهمن در محل دائمی نمایشگاه‌ها برگزار شد. بیش از ۱۱ سالن و بالغ بر ۴۵۵ غرفه گویای مشارکت گسترده بخش های دولتی و به خصوص بخش خصوصی است.

قائم مقام وزیر میراث‌فرهنگی،گردشگری و صنایع‌دستی خاطرنشان کرد: با فروکش موقت کرونا و گسترش واکسیناسیون عمومی با همت بلند مهندس ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و همه همکاران در سراسر کشور این نمایشگاه برگزار شد. به مدت دو روز از غرفه های مختلف بازدید میدانی کردم. شور و اشتیاق شرکت کنندگان، مشارکت گسترده آنان به خصوص از مناطق محروم و کمتر برخوردار و نقش پر رنگ بخش خصوصی حکایت از امید و نگاه به رونق دوباره کسب و کارها، گسترش توریسم و گردشگری و احیای صنایع دستی است.

وی اظهار داشت: کرونا تکانه های زیادی را بر اقتصاد جهانی و خسارت های هنگفتی را موجب شده است که صنعت توریسم از مهمترین بخش های آسیب‌پذیر بوده است. امروزه نمایشگاه‌ها نقش مهمی را در دیپلماسی عمومی، تعامل و گفت‌وگوی جهانی و ارتباطات بین‌المللی ایفا می‌کند.

معاون میراث‌فرهنگی وزارت میراث فرهنگی افزود: ایران ما تماشایی و پر از میراث فرهنگی و تمدنی و جاذبه های سیاحتی و زیارتی است. در رتبه بندی جهانی از نظر یونسکو از حیث آثار ثبت شده جهانی در آسیا رتبه سوم و در جهان رتبه نهم را دارا است. ما شایسته اولین جهان هستیم اگر همه با هم به نهضت بزرگ معرفی، صیانت، حمایت میراث فرهنگی اهتمام ورزیم.

دارابی بیان کرد: امروزه نسبت توریسم رابطه مستقیمی با میزان آثار ثبت شده جهانی دارد. اگر به دنبال رونق کسب و کار، ایجاد اشتغال، صدور ارزش‌های اسلامی و فرهنگی و زیر میز زدن ایران هراسی که استکبار ناجوانمردانه علیه جمهوری اسلامی به راه انداخته است هستیم، توجه به نمایشگاه ها به خصوص دیپلماسی موزه‌ای و گسترش توریسم و حمایت از صنایع‌دستی که گویای هنرمندی ایرانیان است و در جنگ نرم دست برتر را از آن ما ایرانیان می‌کند از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

ایران تماشایی؛ همه با هم برای نهضت معرفی، صیانت، حمایت میراث‌فرهنگی

به گزارش ایرنا، پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و سی‌وپنجمین نمایشگاه صنایع‌دستی تهران صبح روز شنبه – نهم بهمن ۱۴۰۰- با حضور سیدعزت‌الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، مدیران و مسئولان این وزارتخانه و جمعی از مقامات کشوری و لشکری، در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران آغاز به کار کرد. این نمایشگاه تا سه‌شنبه – ۱۲ بهمن برپاست و علاقه‌مندان می‌توانند با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی مقابله با کرونا، از ساعت ۹ تا ۱۷ از این نمایشگاه بازدید کنند.

در مدت برگزاری این رویداد در بخش گردشگری نشست‌های متنوع، پنل‌ها، کارگاه‌ها و میزگردهای تخصصی با حضور اساتید و فعالان این حوزه برگزار می شود. فضایی مجزا هم برای مذاکرات B to B به صورت مجازی و حضوری برای فعالان و متخصصان صنعت گردشگری در نظر گرفته شده است.

همچنین در بخش صنایع‌دستی علاوه بر معرفی شهرها و روستاهای صنایع‌دستی ملی و جهانی، بخشی برای نمایش آثار هنری اساتید و نام‌آوران صنایع‌دستی و هنرهای سنتی اختصاص داده شده است. در این نمایشگاه به منظور حمایت از هنرمندان صنایع‌دستی و هنرهای سنتی استان‌های کمتر برخوردار، غرفه‌های رایگان به هنرمندان ١٢ استان، اختصاص یافته است.

ایران تماشایی؛ همه با هم برای نهضت معرفی، صیانت و حمایت میراث‌فرهنگی