«ملاقات خصوصی» به «علفزار» نرسید

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش ایرنا، منتقدان سینما روزانه در نظرسنجی ایرنا به فیلم‌های اکران شده در چهلمین جشنواره فیلم فجر در برج میلاد تهران (خانه جشنواره) ستاره می‌دهند، هر کدام از منتقدین می‌توانند رضایت نسبی خود را از آثار سینمایی با تعداد ستاره‌ها از یک تا پنج مشخص کنند. این نظرسنجی هر روز در خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) منتشر می‌شود.

تا روز چهارم جشنواره، فیلم‌های بیرو ساخته مرتضی علی عباس میرزایی، مرد بازنده ساخته محمدحسین مهدویان، شادروان به کارگردانی حسین نمازی، علفزار ساخته کاظم دانشی، برف آخر به کارگردانی امیر حسین عسکری، لایه‌های دروغ به کارگردانی رامین سهراب، ملاقات خصوصی ساخته امید شمس و ماهان به کارگردانی علی شاه حاتمی اکران شده است.

ایرنا از منتقدان سینما، درباره فیلم ملاقات خصوصی که هفتمین فیلم اکران شده در جشنواره و اولین فیلم روز چهارم – پنجشنبه ۱۴بهمن ۱۴۰۰ – بود، نظرسنجی کرده است که نتایج آن نشان می‌دهد این فیلم توانست مجموع ۳۸.۵ ستاره از ۱۶ منتقد دریافت کند و بعد از علفزار (با ۴۱ ستاره) و مرد بازنده و برف آخر در جایگاه دوم هرکدام (با ۴۰.۵ ستاره) ، در رده سوم جدول در میان هشت فیلم اکران شده تا کنون قرار بگیرد.

این در حالی است که در میان هشت فیلم اکران شده تا روز چهارم، فیلم شادروان (با ۳۳.۵ ستاره) در رده چهارم جدول ستارگان منتقدان قرار دارد. فیلم بیرو با ۲۳.۵ ستاره در جایگاه پنجم این رده‌بندی است و لایه‌های دروغ با ۷ستاره همچنان در انتهای جدول به عنوان کم‌فروغ‌ترین فیلم در میان ۸ فیلم اکران شده چهار روز اول جشنواره، لقب گرفته است.

اکنون ۸ روز تا پایان جشنواره چهلم باقی مانده و ۱۴ فیلم دیگر برای اکران و نظرسنجی پیش روی منتقدان سینما است

بر اساس حروف الفبا به ترتیب، جبار آذین، امیر اهوراکی، علیرضا بهرامی، علیرضا پورصباغ، مهرزاد دانش، شاهین شجری‌کهن، سیدرضا صائمی، بهمن عبدالهی، سحر عصر آزاد، آرش فهیم، جعفر گودرزی، امیررضا مافی، امید معلم، محمدرضا مقدسیان، مصطفی وثوق کیا، ایزد مهرآفرین در نظرسنجی فیلم ملاقات خصوصی شرکت کردند.

در این نظرسنجی یک منتقد ۱.۵ ستاره، چهار منتقد ۲ ستاره، یک منتقد دیگر ۲.۵ ستاره به فیلم ملاقات خصوصی اعطا کردند؛ پنج منتقد هم به فیلم ساخته امید شمس ۳ ستاره داده اند. این در حالی است که یک منتقد ۳.۵ ستاره و دو منتقد ۴ ستاره به این فیلم دادند. همچنین هیچکدام از منتقدان این فیلم را شایسته یک ستاره و پنج ستاره ندانستند و یک منتقد هم هیچ ستاره‌ای به ملاقات خصوصی نداده و یکی از منتقدان هم اعلام کرد «این فیلم را ندیده است».

«ملاقات خصوصی» به «علفزار» نرسید/ منتقدان با وسواس ستاره می‌دهند

فیلم ملاقات خصوصی داستانی عاشقانه و روستایی دارد، از یک شهر کوچک آغاز می‌شود. پروانه (پریناز ایزدیار) دختری است که پدرش به زندان افتاده و برادرش ایمان (ایمان شمس) که زمانی در مسابقات مردان آهنین جولان می‌داده حالا یک بدهکار فراری است. او در عطاری پدرش کار می‌کند و با پدرش در زندان به طور مخفیانه در ارتباط است.

این ارتباط مخفیانه از طریق گوشی یکی از هم‌بندان پدرش یعنی شخصی به اسم فرهاد (هوتن شکیبا) صورت می‌گیرد. فرهاد و پروانه گه‌گاه بخاطر برخی مسائل با یکدیگر حرف‌های کوتاهی می‌زنند و در نهایت فرهاد عاشق پروانه می‌شود و از او می‌خواهد که به ملاقاتش بیاید و زندگی این دو نفر به یکدیگر گره می‌خورد.

«ملاقات خصوصی» به «علفزار» نرسید/ منتقدان با وسواس ستاره می‌دهند

بیرو ۲۳.۵ ستاره

فیلم بیرو که به عنوان نخستین فیلم و در افتتاحیه چهلمین جشنواره فیلم فجر اکران شد در نظرسنجی اول خبرگزاری ایرنا با ستاره‌های کم فروغ منتقدان سینما مواجه شد. در این نظرسنجی ۶ منتقد یک ستاره و ۶ منتقد دیگر دو ستاره، یک منتقد ۲.۵ ستاره و سه منتقد به فیلم بیرو که مرتضی علی عباس میرزایی آن را کارگردانی کرده، هیچ ستاره‌ای ندادند و فقط یک منتقد سینما به این فیلم سه ستاره داده است. فیلم مرتضی علی عباس میرزایی از این گروه منتقدان ۴ و ۵ ستاره دریافت نکرده و در مجموع موفق شد فقط ۲۳.۵ ستاره از منتقدان بگیرد.

مرد بازنده ۴۰.۵ ستاره

فیلم مرد بازنده دومین نظرسنجی از منتقدان بود و توانست از دو منتقد یک ستاره، از سه منتقد دیگر ۱.۵ ستاره و از دو منتقد ۲ ستاره دریافت کرد. دو منتقد نیز به مرد بازنده ۲.۵ ستاره اعطا کردند؛ این فیلم موفق شد از ۶ منتقد هم  ۳ ستاره و از دو منتقد دیگر سینما ۳.۵ ستاره دریافت کند. هیچ کدام از منتقدان این گروه به فیلم محمدحسین مهدویان ۴ و ۵ ستاره ندادند.

شادروان ۳۳.۵ ستاره

فیلم شادروان که سومین فیلم اکران شده جشنواره چهلم است، توانست از چهار منتقد یک ستاره، از سه منتقد دیگر ۱.۵ ستاره، از پنج منتقد ۲ ستاره و از دو منتقد دیگر ۳ ستاره دریافت کند؛ البته این فیلم بر خلاف بیرو و مرد بازنده توانست از یک منتقد ۴ ستاره و از یک منتقد دیگر ۵ ستاره دریافت کند و مجموع ستارگان خود را به ۳۳.۵ برساند. البته یک منتقد هم به ساخته حسین نمازی هیچ ستاره‌ای نداد.

علفزار ۴۱ ستاره

فیلم علفزار که چهارمین فیلم اکران شده جشنواره است توانست از یک منتقد ۱.۵ ستاره، از دو منتقد ۲ ستاره و از سه منتقد دیگر ۲.۵ ستاره به فیلم علفزار دریافت کند؛ ۸ منتقد به فیلم ساخته کاظم دانشی ۳ ستاره دادند و فقط یک منتفد این فیلم را شایسته ۴ ستاره دانست. هیچ‌کدام از منتقدان در این نظرسنجی به علفزار یک ستاره و ۵ ستاره ندادند.

برف آخر ۴۰.۵ ستاره

فیلم برف آخر که پنجمین فیلم اکران شده جشنواره است توانست از سه منتقد یک ستاره، از یک منتقد ۱.۵ ستاره دریافت کند. سه منتقد هم ۲ ستاره و چهار منتقد دیگر ۲.۵ ستاره به فیلم برف آخر اعطا کردند؛ یک منتقد هم به فیلم ساخته امیرحسین عسگری ۳ ستاره داد. این در حالی است که سه منتقد به این فیلم ۴ ستاره دادند و یک منتقد هم در این نظرسنجی، به برف آخر ۵ ستاره داده است.

لایه‌های دروغ ۷ ستاره

فیلم لایه‌های دروغ ششمین فیلم اکران شده در جشنواره چهلم، در این نظرسنجی از  ۹ منتقد هیچ ستاره‌ای دریافت نکرد، چهار منتقد فقط نیم‌ستاره، یک منتقد یک ستاره و دو منتقد هم ۲ ستاره برای این فیلم اکشن ثبت کردند. هیچ‌کدام از منتقدان فیلم ساخته رامین سهراب را شایسته دریافت سه، چهار و پنج ستاره ندانستند.

چهلمین جشنواره فیلم فجر با حضور۲۲  فیلم در بخش سودای سیمرغ، ۱۰ فیلم در بخش فیلم کوتاه و ۸ فیلم در بخش مستند از ۱۱ تا ۲۲ بهمن به دبیری مسعود نقاش‌زاده برگزار می‌شود.

فیلم‌های این دوره از جشنواره در سینماهای ۳۱ استان در سراسر کشور اکران خواهد شد.

«ملاقات خصوصی» به «علفزار» نرسید