توسعه سینماهای کشور با عزم جدی تمام بخش‌ها میسر است

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش ایرنا، آیین تجلیل و قدردانی از مالکین و سازندگان سالن‌های سینمایی سراسر کشور و افتتاح ۱۰۰ سالن سینما در سال ۱۴۰۰ با حضور سینماداران، تهیه‌کنندگان، مدیران سینمایی و همچنین بزرگداشت مجید مسچی به دعوت موسسه سینماشهر، امروز یکشنبه ۱۵ اسفند در سالن سینماتوگراف موزه سینمای ایران برگزار شد.

در سال ۱۴۰۰ مجموعا هفت میلیون نفر به سینما آمده‌اند

هاشم میرزاخانی مدیر موسسه سینماشهر در این آیین به ارائه گزارشی از وضعیت استقبال از سینماهای کشور و ظرفیت‌ سینماها پرداخت و گفت: در بخش تولید و خدمات سینمایی، سازمان سینمایی و موسسه سینماشهر نقش دو بال را ایفا می‌کنند و خدمات ارزنده‌ای ارائه کرده‌اند. سینما، کاری جمعی است و از ابتدا تا انتهای یک پروژه سینمایی، ۱۰۰ عنوان شغلی فعالیت می‌کنند تا کاری را روی پرده ببینیم. حتما مجموعه وسیعی در کشور باید نسبت به اکران آثار کمک کند و آن سینماها هستند.

وی در ادامه همراه با نمایش آمار سینماها به تفکیک استان‌ها و میزان استقبال از سینما با توجه به ظرفیت سالن‌های سینماهای کشور افزود: در حوزه اکران با وجود کرونا که تمام مشاغل را تحت‌الشعاع قرار داد آماری در دست داریم، در سال ۱۴۰۰ مجموع فروش سینماها ۱۵۸ میلیارد بود و مجموعا حدود هفت میلیون نفر به سینما آمده‌اند.

میرزاخانی افزود: استان‌ تهران ۴۸ درصد بیننده کل سینمای ایران را به خود اختصاص داده، ۲۲۸ پرده در تهران در سال ۱۴۰۰ فعالیت کرده و توانسته به این رقم دست پیدا کند و بعد از آن خراسان رضوی و اصفهان از جمله استان‌هایی بوده‌اند که بیشترین تعداد علاقمندان به سینما را تشکیل داده‌اند. همچنین در این دسته بندی بعد از تهران و خراسان رضوی و اصفهان ، فارس و البرز جزو پنج استان سینمای برتر کشور بوده‌اند.

وی گفت: استان های آذربایجان شرقی، مازندران، خوزستان، کرمانشاه و کردستان پنج استان دوم را تشکیل می‌دهند. این‌ها استان‌های کم‌برخورداری نیستند ولی از نظر نمایش و تعداد مخاطب قابل تأمل است که همه ما را وادار می‌کند به این فکر کنیم که چه کنیم سینما در این شهرها جایگاه بهتری پیدا کند. همچنین استان‌های همدان، گلستان، یزد، آذربایجان غربی و زنجان دسته‌بندی سوم را تشکیل می‌دهند. با این وسعت فرهیختگانی که در این استان‌ها هستند نمی‌توان گفت در سینما نرفتن قصور کرده‌اند و به هر حال باید درباره آن فکری کرد.

میرزاخانی با بیان اینکه امکان توسعه سینمای ایران به واسطه مدیران بومی میسر می شود، یادآور شد:‌ باید برای استان‌های مختلف کشور براساس موقعیت جغرافیایی و آب و هوا برنامه‌های مختلفی در نظر بگیریم. یکی از اولین برنامه‌ها بحث توسعه سالن در شهرهای فاقد سینماست. امکان حضور مردم در سالن سینما مهیاست ولی آنقدر در این مسئله کم‌توجهی شده که ما شاهد چنین گزارشی هستیم. به نظرم در این خصوص باید عزم جدی در بخش خصوصی، دولتی و شهرداری‌ها انجام شود و استان ها پای کار بیایند. من این طرح را به وزارت خانه ارائه دادم و امیدوارم با تعاملی که با دست‌اندرکاران انجام شده شاهد توسعه و شکوفایی در سال بعد باشیم.

وی افزود: همچنین ما در کشور تعداد زیادی تک سالن داریم که زیر مجموعه ارگان‌های مختلف هستند و باید آنها را تجمیع کنیم، باید آثار سینمایی را نمایش داد و حداقل‌ها را فراهم کرد. امروز چندین سینما از این قبیل مورد حمایت قرار گرفتند و چندین بار اکران آزمایشی شده‌اند و توانستند مجوز کمیسیون ماده هشت را بگیرند و به ناوگان سینماهای کشور اضافه شوند.

وی با بیان اینکه برای تجهیز این سینماها چیزی حدود ۹ میلیاد تومان هزینه شده است، بیان داشت:‌ قطعا هزینه ساخت سالن‌ها بیش از این ارقام است که غیر از ساخت و ساز عمرانی در ارتقای سالن‌های سینمایی و تجهیزات فنی فعال بوده‌ایم. همچنین از فیلم‌های روی اکران حمایت جزئی داریم و برای آن هم برنامه داریم. محمد خزائی معتقد است موسسه سینماشهر باید طوری برنامه‌ریزی کند که از فروش تا اکران از آثار حمایت کند و ما از این موضوع استقبال می‌کنیم و امیدواریم سال آینده وضعیت سینماهای کشور از این حالت خارج شده باشد.

مدیران مجید مسچی را الگوی خود قرار دهند

در ادامه حبیب اسماعیلی تهیه کننده و پخش کننده پیشکسوت سینما گفت: عملکرد مجید مسچی بر کسی پوشیده نیست و در سینماسازی الگویی برای بقیه مدیران سینمایی است. او تنها یک مدیر دولتی نبود، گویا مدیری از بخش خصوصی بود که به نفع مجموعه کار می کرد. زمانی که در بنیاد سینمایی فارابی بود برای پشتیبانی و اکران سنگ تمام می‌گذاشت و برای بچه‌های سینما قابل لمس است. ایشان یا مسئله‌ای را قبول نمی‌کرد یا اگر قبول می‌کرد آن کار ظرف ۲۴ ساعت انجام می‌شد. به نظرم با وجود این فرد، مسئولیت هاشم میرزاخانی سنگین‌تر می‌شود.

وی ادامه داد: چندی پیش تقاضا کردیم برای مهندس مجید مسچی مراسم تجلیل برگزار کنیم که ایشان قبول نکردند و خوشحالم امروز توسط موسسه سینماشهر این اتفاق افتاد. مجید مسچی هیچ وقت در سمت یک مدیر، شو اجرا نمی‌کرد امیدوارم کسانی که راه ایشان را ادامه می‌دهند او را الگو قرار دهند.

تلاش بخش خصوصی در ارتقای سالن‌های سینما قابل تقدیر است

مجید مسچی نیز گفت: من در ۱۶ سالی که در موسسه سینماشهر مشغول بودم مجموعه منسجمی داشتیم. به خاطر دارم که در بحث سینماسازی و سینماداری در بخش دولتی اتفاقات خوبی نمی‌افتاد و حضور دوستان در بخش خصوصی بود که باعث رونق این موضوع شد. دوستان در بخش خصوصی سرمایه و وقت خود را در عرصه ساخت و تجهیز سینما گذاشتند و این موضوع قابل تقدیر است. به نظرم این حوزه محدوده‌ای است که می‌شود به آن کمک کرد زیرا انگیزه و ایده جدید برای ساخت سینما داد. با توجه به جمعیتی که در کشور داریم موجودی فعلی سالن‌های سینما کافی نیست و ما به سینماهای جدیدتری احتیاج داریم. دوستان ، اهالی سینما و وزارت ارشاد باید در این زمینه فعالیت‌های خود را افزایش دهند و از این فرصت برای افزایش سینماها استفاده کنند.

در ادامه سیدجمال ساداتیان بهره بردار هدیش مال تهران نیز گفت: باید برای توسعه سینماها فکری جدی شود و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز باید در صدور پروانه نمایش سهولت قائل شود زیرا اگر مردم فیلم را بپسندند از فیلم استقبال می‌کنند. اگر دست به دست هم دهیم می‌توانیم مردم را تشویق کنیم که به سینما بیایند، حتی اگر مردم سالی یک بار به سینما بیایند اقتصاد سینما در سال به۳ الی ۴ میلیارد تومان می‌رسد.

همچنین علی سرتیپی بهره بردار پردیس سینمایی لوتوس مال تهران نیز گفت: خاطره ای که از آقای مسچی دارم این بود که برای نوسازی سینمای جهان‌نمای چالوس رفته بودیم که وقتی بعد از تجهیز، درهای آن باز شد، چنان ذوقی در چشمان مجید مسچی بود که توصیف کردنی نبود. او به این موضوع حس خوبی داشت و این نهضت تاکنون ادامه داشته است. البته در این قضیه آقای محمدرضاصابری هم جزء مهره‌های مهم بودند.

توسعه سینماهای کشور با عزم جدی تمام بخش‌ها میسر است