درخواست ایران از مالزی برای تشدید کنترل‌ها در صادرات روغن پالم

خبرگزاری تسنیم :

– اخبار اجتماعی –

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، بهرام دارایی در دیدار با وزیر کشاورزی کشور مالزی گفت: به‌تازگی مراودات خوبی با کشور اندونزی در حوزه  تبادل محصولات کشاورزی داشتیم که نویدبخش این است که بتوانیم همین مسیر را با کشور مالزی طی کنیم.

 وی با اشاره به اینکه قوانین نظارت بر حوزه غذا در ایران بر اساس استانداردهای فائو، کدکس و ضوابط دقیق داخلی منطبق بر سبد غذایی مردم کشور است، اظهار کرد: آنچه فکر می‌کنم در مراودات ما با کشور مالزی در حوزه غذا بسیار مهم است بحث ایمنی مواد غذایی، آلاینده‌ها، باقیمانده سموم در محصولات کشاورزی و ظرفیت‌های خالی صنایع غذایی دو طرف برای استفاده به‌نحو مقتضی است.

رئیس سازمان غذا و دارو یکی از موضوعات مهم در حوزه غذا را تجارت حلال دانست و گفت: علاوه بر کشورهای اسلامی تمایل زیادی در کشورهای غیراسلامی به غذاهای حلال وجود دارند که این غذاها در کشورهای اسلامی تهیه می‌شود، بنابراین ما خیلی امیدوار هستیم که به‌وسیله تفاهم‌نامه‌هایی که بین ما منعقد می‌شود، بتوانیم با ایجاد کارگروه‌هایی در دو کشور استانداردهای این حوزه را تبادل کنیم و با گسترش ظرفیت‌های آن بعد از توافق به‌عنوان بازار مشترک ارائه دهیم.

وی با تأکید بر چالش‌های 10 سال اخیر در بحث  روغن پالم، خاطرنشان کرد: افت‌وخیزهای بسیاری مربوط به این حوزه بین دو کشور وجود داشته است، در مورد این تجارت از دولت  مالزی می‌خواهیم که به این موضوع توجه ویژه داشته باشد، چراکه یکی از دغدغه‌های ما کنترل صادرات این فرآورده است. ما تجربه بسیار موفقی با کشور هند درمورد انجام کنترل‌های لازم قبل از صادرات روی این محصول داشتیم که مانع صادرات محصولات کشاورزی با کیفیت پایین و تاریخ انقضای نزدیک به ایران می‌شود.

دستور بشار اسد برای ثبت داروهای ایرانی در سوریه
سازمان جهانی بهداشت: سویه فرعی اومیکرون به‌زودی در جهان غالب می‌شود
علائم شایع اومیکرون در کودکان/ آنتی‌بیوتیک‌ها تأثیری در درمان کرونا ندارند

+

درخواست ایران از مالزی برای تشدید کنترل‌ها در صادرات روغن پالم