رونمایی از «دیدارو»؛ سامانه تماشای تئاتر به شیوه واقعیت مجازی

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش ایرنا از خانه هنرمندان ایران، آیین رونمایی از پلتفرم دیدارو با شعار چشم‌هایی رو به روی»  در سالن ناصری خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

مجید رجبی معمار مدیرعامل خانه هنرمندان ایران در این مراسم گفت: اقدام به راه اندازی پلتفرم دیدارو در این روزهای سخت برای فرهنگ و هنر که شرایط مطلوبی ندارد، کاری درخور است. در روزگاری که هر جایی از این گفته می‌شود که هنرمندان درآمد زیادی دارند؛ در حالیکه آن‌ها در سختی معیشت اند و به جای این که دست همدیگر را بگیریم مانع ایجاد می‌کنیم، این ارزشمند است که افرادی برای تئاتر نجیب و مظلوم ایران تلاش می‌کنند تا رشد و پیشرفتی در این هنر صورت بگیرد. علاقمندان هنرهای نمایشی در سایر استان‌ها حق دارند از تئاتر تهران ودیگر مناطق بهره مند شوند و تحقق این امر مهم با دیدارو ممکن است. همچنین با احتساب فارسی زبانان در ایران و سایر کشورها که جمعیت‌شان بالغ بر ۱۷۰ میلیون نفر می‌شود، با اجرای طرح دیدارو می‌توانند از هنر ایرانی بهره‌مند شوند.  

وی افزود: وظیفه ما در خانه هنرمندان ایران این است که شرایط عرضه این امکان را فراهم کنیم و ما از همان ابتدا از این اقدام استقبال کردیم و اولین تجربه اجرای عمومی آن با نمایش «ژپتو» به کارگردانی اوشان محمودی در تماشاخانه ایرانشهر آغاز شده است.
 محمد ابطحی نماینده یونیدو در ایران نیز پیام مدیرملی توسعه رسته فناوری اطلاعات یونیدو (توسعه صنعتی ملل متحد) را قرائت کرد.
حدیثه نظرغلامی و مریم نراقی از اعضای تیم «دیدارو» در ادامه به دعوت مژده لواسانی به روی سن آمدند.  

رونمایی از «دیدارو»؛ سامانه تماشای تئاتر به شیوه واقعیت مجازی

حدیثه لزرغلامی بیان کرد: وقتی ما به هم پیوستیم بر ضد دیوانه سازها و همه موانع سر راه ایستادگی کردیم. امروز یک لحظه جادویی و تاریخی است که این اتفاق محقق شده است.  
مریم نراقی نیز گفت: برای اولین بار در ۱۹۲۸ واقعیت مجازی در مقاله «تئاتر و همزادش» توسط یک نویسنده فرانسوی به کار برده شد. دیدارو به عنوان سامانه واقعیت مجازی برای اولین بار در خاورمیانه است که از هنر تئاتر مظلوم و ریشه‌دار کارش را شروع کرده است.  
مجید رجبی معمار، پدر زنده یاد ابوالحسنی، حسین مسافر آستانه، مهدی حاج محمود عطار، شهرام گیل آبادی، کیوان کثیریان، علیرضا تابش، محمد ابطحی نیز با حضور روی سن از تابلوی پلتفرم دیدارو رونمایی کردند.
 لزر غلامی نیز از مژده لواسانی خواست که به عنوان اولین نفر تماشای تئاتر «ژپتو» را که همزمان در ایرانشهر در حال اجرا بود، از طریق دیدارو تجربه کند. همچنین در ادامه مهران امام بخش بازیگر تئاتر، منوچهر اکبرلو و داوود نامور مدیر عمارت نوفل لوشاتو دیگر هنرمندانی بودند که به نمایندگی از حضار روی سن رفتند و از طریق عینک و پلتفرم دیدارو بخش هایی از یک تئاتر را تماشا و تجربه خود را با سایرین به اشتراک گذاشتند.  
حدیثه لزر غلامی در ادامه یک عینک را به گنجینه خانه هنرمندان ایران به عنوان نخستین مجموعه‌ای که تئاتر به صورت وی آر و واقعیت مجازی در آنجا دیده شده است، اهدا کرد.  
مریم نراقی نیز درباره نحوه بهره‌مندی از امکان دیدارو برای تماشای تئاترها عنوان کرد: این امکان کارش را با نمایش ژپتو در سالن استاد ناظرزاده کرمانی تماشاخانه ایرانشهر آغاز کرده است. دو شب به صورت تست برای افرادی که عینک مخصوص را دارند در نظر گرفته شده و آن‌ها می‌توانند به تماشای تئاتر بنشینند و بعد از آن بلیت فروشی صورت می‌گیرد که متعاقبا در سایت خانه هنرمندان ایران اطلاع رسانی می‌شود. از سال آینده به بعد نیز همه آثار تئاتر در حال اجرا در تماشاخانه ایرانشهر به صورت آنلاین از طریق دیدارو قابل تماشا خواهند بود و بلیت فروشی اساسا به دو شیوه برای تماشای حضوری یا آنلاین برای مخاطبان صورت می‌گیرد.  
رضا کیانیان، رائد فریدزاده، مناف یحیی پور و… از جمله هنرمندان حاضر در این مراسم رونمایی بودند.  
در پایان مراسم نیز مهمانان و هنرمندان حاضر به رسم یادبود جملاتی را روی پوستر رویداد نوشتند.

رونمایی از «دیدارو»؛ سامانه تماشای تئاتر به شیوه واقعیت مجازی