ضرورت برنامه ریزی کوتاه مدت در مجموعه سعد آباد برای ایام نوروز

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش ایرنا از مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد، سعید اوحدی با حضور در جلسه شورای مدیران این مجموعه، اظهار داشت: باید به دنبال راهکار برای حل مشکلات و چالش‌های موجود باشیم و انتخاب درست حتما باید با شاخص‌ها و زمینه‌های صحیح همراه باشد تا ما را به اهداف و آرمان‌های ترسیم شده برساند.

وی ادامه داد: مدیران موفق با تدبیر صحیح می‌توانند یک مجموعه را به اهداف عالی برسانند و این تدبیر بر اساس داشته‌ها و ظرفیت‌ها باید مدنظر قرار گیرد؛ چرا که تصمیم‌گیری اشتباه؛ عامل خسارت و زیان است.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با تاکید بر اینکه این وزارتخانه با تمام وجود در کنار مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد است، عنوان کرد: فعالیت جزیره‌ای معنا ندارد و در مجموعه وزارت میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی؛ همانند اعضای یک خانواده نقش‌آفرینی خواهیم کرد و اگر مجموعه سعدآباد مشکلی داشته باشد، به عنوان مشکل تمامی اعضای خانواده وزارتخانه مطرح است و با هم فکری به سمت حل مسائل پیش می‌رویم.

ضرورت برنامه ریزی کوتاه مدت در مجموعه سعد آباد برای نوروز
اوحدی افزود: اراده ما نیز بر همین رویه متمرکز شده است و باید حداقل با برنامه‌ریزی کوتاه مدت برای ایام نوروز که مجموعه فعالیت های کاخ افزایش می‌یابد و تعداد بالای بازدیدکنندگان را خواهیم داشت، تمهیدات ویژه‌ای اندیشیده شود.

وی تصریح کرد: باید اولویت‌بندی داشته باشیم و وزارتخانه نیز هرچه در توان دارد به کار خواهد گرفت تا با نظرات کارشناسی مسائل و دغدغه‌های مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد حل شود. تدوین برنامه زمانی بلندمدت نیز یکی دیگر از موضوعاتی است که باید دستور کار قرار گیرد و برای آن باید چاره‌اندیشی و تدبیر شود.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با تاکید بر اینکه ظرفیت عظیمی به عنوان مجموعه فرهنگی‌تاریخی سعدآباد در کشور وجود دارد، اظهار داشت: این مجموعه دارای بیشترین ظرفیت، تنوع و وسعت در حوزه میراث فرهنگی است و با دریایی از ظرفیت در بخش موزه‌ها و مخازن روبرو هستیم.

سعدآباد؛ مجموعه‌ای خاص و منحصر به فرد است
اوحدی با بیان اینکه  مجموعه فرهنگی‌تاریخی سعدآباد، مجموعه‌ای خاص و منحصر به فرد و ظرفیت عظیمی است که در اختیار خانواده میراث فرهنگی قرار دارد، خاطرنشان کرد: باید مدل‌های مختلفی که در دنیا در مدیریت چنین مجموعه‌هایی مدنظر قرار گرفته؛ مورد مطالعه قرار گیرد و از بهترین الگوهای مدیریتی بهره‌مند شویم.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت میراث ‌فرهنگی خاطرنشان کرد: باید رویداد محور عمل کنیم و از ظرفیت موجود مجموعه فرهنگی‌تاریخی سعدآباد در حوزه اقتصاد فرهنگ به نحو مطلوب استفاده کنیم. نکته قابل تأمل این است که چقدر روی اقتصاد فرهنگ مجموعه‌های موزه‌ای بخصوص سعدآباد کار کرده‌ایم تا از این ظرفیت عظیم در حوزه اقتصاد و فرهنگ بهره‌مند شویم؟

استقبال مردم از برگزاری رویدادها در سعدآباد
اوحدی با بیان اینکه باید برای نوروز ۱۴۰۱ برنامه محور عمل کنیم و اقدامات مناسب را در دستور کار قرار دهیم، اظهار داشت: در سعدآباد ۱۱۰ هکتار مساحت، ظرفیت و امکانات داریم و می‌توانیم رویدادهای مختلفی را مدنظر قرار دهیم. امروزه در کشورهای مختلف دنیا به بهانه های مختلف، رویداد تعریف می کنند و با تبلیغات درست و مرتبط، شرایطی را به وجود می‌آورند تا در راستای کسب هرچه بیشتر درآمدها و بهره‌مندی از ظرفیت‌ها گام بردارند.

وی با تاکید بر اینکه مجموعه فرهنگی‌تاریخی سعدآباد؛ میراث تاریخی و فرهنگی این کشور و به عنوان یک سرمایه بسیار مهم تلقی می‌شود، یادآور شد: به طور حتم مردم از برگزاری رویدادها در این مجموعه استقبال خواهند کرد، اما مخازن را قفل کرده‌ایم و میلیاردها تومان سرمایه که به نسل‌های آینده نیز تعلق دارد در حال از بین رفتن است.

زیرساخت‌های مجموعه فرهنگی‌تاریخی سعدآباد؛ به سرعت ساماندهی شود
معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با تاکید براینکه زیرساخت های مجموعه فرهنگی‌تاریخی سعدآباد باید ساماندهی شود، اظهار داشت: دریایی از مخازن ملی و تابلوهای اصیل دوره‌های مختلف در این مجموعه وجود دارد و باید در حوزه هنر و هنرهای تجسمی به بهترین شکل از ظرفیت‌ها استفاده کنیم.

ضرورت برنامه ریزی کوتاه مدت در مجموعه سعد آباد برای ایام نوروز

برون سپاری و نظارت عالیه در مجموعه سعدآباد مدنظر قرار گیرد
اوحدی ادامه داد: باید برون سپاری و نظارت عالیه به عنوان یک راهکار بسیار مهم در مجموعه فرهنگی‌تاریخی سعدآباد مدنظر قرار گیرد و به دلیل نفیس بودن دارایی‌های این مجموعه با رعایت ضوابط و پروتکل ها فعالیت‌ها به بهترین شکل پیش برود؛ چرا که امکان دستیابی به ارزش افزوه بسیار بالا با توجه به ظرفیت‌های فوق‌العاده این مجموعه وجود دارد.

سعدآباد؛ دارای زیباترین و بهترین امکانات برای برگزاری رویدادها و مناسبت‌ها
وی با اشاره به اینکه همچنین می‌توانیم در حوزه موسیقی و برگزاری کنسرت‌ها با لحاظ کردن تدابیر لازم حوزه میراثی در مجموعه فرهنگی‌تاریخی سعدآباد ورود کنیم، بیان کرد: در تمامی کشورهای دنیا از تمامی ظرفیت‌های مجموعه‌های فرهنگی و تاریخی برای درآمدزایی استفاده می‌کنند. زیباترین و بهترین امکانات برای برگزاری رویدادها و مناسبت‌های مختلف در مجموعه سعدآباد وجود دارد.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با اشاره به اینکه درآمدهای مجموعه باید در جهت توسعه هزینه شوند، گفت: تا جایی که ظرفیت‌ها اجازه دهد، علاوه بر درآمدهای خود مجموعه، هر کمکی از دست وزارتخانه برآید، برای اعتلای سعدآباد انجام خواهد شد.

ضرورت برنامه ریزی کوتاه مدت در مجموعه سعد آباد برای ایام نوروز