انسیه شاه‌حسینی: جشنواره فیلم فجر بخش ستودنی کم نداشت/منصف باشیم

خبرگزاری ایرنا :

انسیه شاه‌حسینی درباره عملکرد چهلمین جشنواره فیلم فجر در گفت و گو با خبرنگار سینمایی ایرنا اظهار داشت: با توجه به اتفاقاتی که در حاشیه جشنواره فیلم فجر افتاد، دلم برای محمد خزاعی خیلی سوخت. چون او تلاش‌های بسیاری کرد تا به اهدافی که درنظر داشت برسد. اشکال این ماجرا آن است که آقای خزاعی یک زمین سوخته و یک شهر سوخته را تحویل گرفته است؛ جریانی که هشت سال جز تخریب فرهنگ کار دیگری نداشت و اگر کسی حرفی برای گفتن داشت، به حاشیه رانده می‌شد یا از کار برکنار می‌شد و از طرف دیگر خودشان کارگردان‌های سفارشی می آوردند و موضوعات سفارشی تخریب کننده ارائه می دادند.

وی افزود: بنابر این وقتی خانم نویسنده چنان مطلبی را بیان کرد، من تعجب نکردم. چون مگر چند وقت است که نیروهای جدید مشغول به کار شده‌اند؟ اینها همه باقی مانده همان تفکرات است. با تمام این اتفاقات من به آقای خزاعی خسته نباشید می‌گویم. چون او جشنواره را به خوبی اداره کرد و باید توجه داشته باشیم که ۸۰ درصد محصولات و فیلم‌ها مربوط به دوره قبل است. با توجه به تمام این مشکلات او شهامت به خرج داد و تا جایی که توانست همان محصولات را با اصلاحاتی ارائه داد و جشنواره ای آبرومندانه را برگزار کرد.

انسیه شاه‌حسینی: جشنواره فیلم فجر بخش ستودنی کم نداشت/منصف باشیم

فضای دیکتاتوری در جشنواره‌های گذشته

شاه حسینی ادامه داد: عوامل جشنواره احترام خاصی برای تمام بازدیدکنندگان جشنواره قائل بود، در صورتی که سال‌های گذشته در همین برج میلاد رفتار ارباب رعیتی با همه هنرمندان داشتند و یک فضای دیکتاتوری ایجاد کرده بودند ولی امسال نوع برخورد و جنس برخوردش به گونه ای بود که همه احساس آرامش و شخصیت می کردند. بنابر این فضای محترمی در جشنواره حاکم بود و هیچ کسی احساس نکرد در برخورد های اجتماعی جشنواره به او توهین شده است.

وی تاکید کرد: محصولات و فیلم ها باید شسته شود. در واقع سیلی آمده و مقداری آبرفت باقی گذاشته است و باید این آبرفت‌ها به مرور زمان از بین برود و قضاوت صحیح را باید از این به بعد و برای جشنواره چهل و یکم داشته باشیم. با تمام این توضیحات شاهد رفتارهایی در جشنواره امسال بودم که همچون اوایل انقلاب بود و من حس خوبی داشتم. من شرایط رئیس سازمان سینمایی و دبیر جشنواره را درک می کنیم و به نظرم شروع خوبی بود.

در انتخاب دبیر جشنواره دقت بیشتری شود

این کارگردان سینما با اشاره به برخی از حاشیه‌های جشنواره امسال گفت: ما انقلاب کردیم و شهید دادیم و با وجود همه مشکلات و تنگناها روسفید بیرون آمدیم ولی در بخش فرهنگی هنوز جای کار زیادی داریم. همه داوران ما سالم و انقلابی هستند ولی هر کدام با سلیقه خود فیلمی را انتخاب می‌کند که باید داوران توجیه و هدایت می شدند.

وی افزود: کسی که داوران را انتخاب می‌کند، کاری مهمتر از صدور پروانه فیلم و نمایش دارد. چون جشنواره فیلم فجر جشنواره‌ای بسیار مهم است که بخشی از تاریخ انقلاب و تاریخ فرهنگی ماست. داوران جشنواره نیز تقصیری ندارند ولی آیا در راستای تفکر انقلابی همسو هستند؟ هر داوری که انتخاب می‌شود باید بگوید که چه فیلمی می‌خواهد نه این که بگوید هر فیلمی خواستید بسازید. در واقع باید در انتخاب دبیر جشنواره دقت بیشتری شود. چون دبیر جشنواره باید مهندسی کلان هنری کشور را بداند. دبیر جشنواره خط دهنده فیلم‌هاست و باید مهندسی کلان فرهنگی را بداند. فیلم هایی که به جشنواره فیلم فجر راه پیدا می کنند از نظر تکنیکی دارای معدل قابل قبولی هستند ولی ما مشکل تکنیکی نداریم و لذا باید بیشتر به محتوا پرداخت. 

ماموریت دولت قبلی تخریب فرهنگ کشور بود

شاه‌حسینی گفت: گروه قبلی (دولت یازدهم و دوازدهم) ماموریت تخریب فرهنگ کشور را داشتند. یکی از آسیب‌های اجتماعی عبارت از نابود کردن الگوهای هر کشوی است و بنای دولت قبلی این بود که این الگوها را نابود کند. 

وی با اشاره به نمایش فیلم علف‌زار در جشنواره افزود:  از نظر محتوایی به شدت با فیلمنامه این اثر مخالفم، اگرچه خوش ساخت بود و خلاقیتی داشت و از چیزی حرف می‌زدند که ما نمی‌دیدیم یا بازی پژمان جمشیدی خیلی خوب بود ولی در کل با نمایش فیلم مخالف‌ام.

انسیه شاه‌حسینی: جشنواره فیلم فجر بخش ستودنی کم نداشت/منصف باشیم