مجموعه‌ پیش‌درآمدها و رنگ‌های استاد شهنازی برای کمانچه کتاب شد

خبرگزاری مهر:

به گزارش خبرنگار مهر، کتاب «مجموعه‌ پیش‌درآمدها و رنگ‌های استاد علی‌اکبر شهنازی برای کمانچه» تنظیم و اجرا رضا پرویززاده در ۸۸ صفحه و بهای ۱۲۰ هزار تومان (به همراه دو CD) توسط موسسه فرهنگی – هنری ماهور منتشر شده است.

زنده‌یاد استاد علی اکبر شهنازی (فرزند آقا حسینقلی فراهانی، سرشناس‌ترین نوازنده تار دوران انتهای قاجار) از مهم‌ترین و تأثیرگذارترین نوازندگان و آهنگسازانِ موسیقی کلاسیک ایرانی است. وی از معدود استادان نوازنده بود که در تمام گونه‌های موسیقی کلاسیک ایرانی همچون پیش درآمد، رنگ، چهارمضراب، ضربی و تصنیف قطعاتِ زیبا و کم نظیری ساخت. برخی از این قطعات همچون پیش درآمد شور، دوضربی بیات ترک، پیش‌درآمد ماهور، قطعه «جنگ» و تصنیفِ «نسیم سحر» در ابوعطا از شهرت خاصی برخوردار شده و در قالب تکنوازی و گروه نوازی مکرراً اجرا شده اند. قطعاً شناخت و اجرای این قطعات برای تمام سازهای ایرانی بسیار مفید و ضروری است.

او در زمینه آموزش موسیقی نیز تلاش بسیاری را به خرج داد. به سال ۱۳۰۸ هنرستان موسیقی شهنازی را تاسیس کرد و از دهه ۳۰ شمسی نیز در هنرستان آزاد موسیقی به آموزش مشغول شد. ضبط ردیف آقاحسینقلی از کارهای ماندگار اوست. از جمله مشهورترین شاگردان علی اکبرخان شهنازی نیز می‌توان به این هنرمندان اشاره کرد: هوشنگ ظریف، نصرالله زرین پنجه، محمدرضا لطفی، حسین علیزاده، نصرالله ناصح پور، داریوش پیرنیاکان، داریوش طلایی و… اشاره کرد.

رضا پرویززاده مدرس دانشکده موسیقی پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران است. کتاب‌های «ردیف موسیقی ایران» و «هنا: چهارده قطعه برای کمانچه» از دیگر کتاب‌های منتشر شده اوست.

مجموعه‌ پیش‌درآمدها و رنگ‌های استاد شهنازی برای کمانچه کتاب شد