مادران شهدای جنگ دوم قره‌باغ فرزندانشان را قربانی حضرت زهرا کردند

خبرگزاری مهر:

به گزارش خبرگزاری مهر، همایش «نقش اجتماعی و تربیتی زن از دیدگاه اسلام» به مناسبت ولادت باسعادت بانوی دوعالم حضرت فاطمه زهرا (س) دیروز شنبه 2 بهمن، با حضور سفیر جمهوری اسلامی ایران در باکو، علما و شخصیت‌های دینی و فرهنگی بومی، نمایندگان و کارگزاران جمهوری اسلامی ایران، عاشقان و شیفتگان اهل بیت (ع) در محل خانه فرهنگ شهریار وابسته به رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در باکو برگزار شد.

در این مراسم که با تلاوتی چند از کلام الله مجید آغاز شد، پور مرجان، رایزن فرهنگی سفارت کشورمان در باکو ابتدا سالروز ولادت بانوی دو عالم فاطمه زهرا (س) و روز زن را که مقارن با ولادت امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران شده، به حاضران همایش تبریک گفت و افزود: ما ولادت شخصیتی را هر سال جشن می‌گیریم که ممدوح خداوند متعال، پیغمبر اکرم و همه ائمه اطهار است. زهرای اطهر کسی است که پیامبر اکرم انتظار بهشت را برای وی بشارت داده و حب او را حب خود و دشمنی با او را دشمنی با خود تلقی کرده است و علی (ع) همواره به فاطمه (س) فخر می‌کند و می‌فرماید «لی الفخر بفاطمه» و امام زمان (ع) هم فاطمه را الگوی خود معرفی کرده است.

وی افزود: چنین شخصیتی است که در جهان اسلام به عنوان الگوی زنان معرفی شده است و باید شخصیت ذوابعاد حضرت فاطمه بررسی شود که چگونه این فرهیخته محدثه و عالمه می‌تواند الگوی زنان باشد و برای زنان معاصر هم سرمشق تلقی گردد. رمز موفقیت زهرا در تربیت فرزندان نیازمند مطالعه زندگی آن حضرت است. فاطمه الگویی ابدی و جاویدان به همه عصرها و دوره‌ها است و او تنها به عصر خود تعلق نداشت و علی رغم زندگی کوتاه او، هر ورقی از زندگی او برای همه انسان‌ها درس زندگی است.

رایزن فرهنگی ایران در باکو، در ادامه گفت: اگر بخواهیم نقش زنان را در تربیت فرزندان و نیز نقش آنها را در زندگی اجتماعی مرور کنیم، مطالعه زندگی فاطمه زهرا به عنوان الگوی کامل برای ما کمک شایانی می‌کند.فاطمه کسی است که توانست با تربیت دو امام همام، نسل ائمه را از فرزندان خود قرار دهد و در این امر حتماً حکمتی نهفته است. قبل از تربیت فرزند، باید الگو بودن آن حضرت را در ازدواج مرور کنیم که چگونه حضرت زهرا رضایت الهی را در ازدواج خود جستجو کرد، ارزش‌ها و معیارهای الهی را در زندگی خود وارد کرد، حسن معاشرت و تواضع و فروتنی را با همسر خود برقرار نمود، احترام به همسر را سرلوحه کارهای خود قرار داد و ده‌ها مورد دیگر که که هم موجب تقویت و تحکیم خانواده شد و هم رضایت الهی را در پی داشت و نتیجتاً خانواده‌ای تشکیل داد که توانست امام حسن و امام حسین (ع) را در این خانواده رشد دهد.

پورمرجان در بخش دیگری از سخنانش گفت: فاطمه زهرا در برخی از حوزه‌ها مثل عبادت و آموزه‌های اخلاقی هم زبانزد عام و خاص بود و علاوه بر تربیت فرزندان و کار در منزل، مواضع اجتماعی و سیاسی فاطمه زهرا هم وی را از گردونه یک بانوی منزوی خارج می‌کند.حمایت او از امیرالمومنین، دفاع او از فدک، نامه‌های اعتراضی او به خلفای وقت، حمایت او از ولایت، اطلاعت خود از علی و تشویق دیگران برای این امر نشان از این دارد که فاطمه زهرا شخصی نبود که در کنج خانه و به دور از اجتماع باشد. آنچه برای جامعه امروزی ما مهم است معاصر سازی شخصیت زهرا (س) و روشنگری ابعاد شخصیت وجودی آن حضرت برای نسل‌های جوان خودمان در عصر حاضر است. درس‌هایی که ما از زندگی کوتاه ولی پربار حضرت زهرا می‌گیریم بسیار زیاد است و مطالعه حیات طیبه آن حضرت نشان می‌دهد که در اسلام خانواده، بنیادی‌ترین نهاد اجتماعی است که هسته اولیه آن با ازدواج شکل می‌گیرد و این نهاد با تربیت صحیح فرزندان می‌تواند به صورت مستقیم در زندگی اجتماعی و جامعه انسانی تأثیر گذار باشد.

وی گفت: اسلام به ما می‌آموزد که زن و مرد در اصل داشتن وزن انسانی و اجتماعی شریک همدیگرند چون ملاک داشتن اصل وزن، انسان بودن و دارای فکر و اراده بودن است که در همه انسان‌ها وجود دارد ولی برخی ویژگی‌های فردی و طبیعی در انسان‌ها متفاوتند که همین تفاوت‌ها می‌تواند منشأ صدور احکام متفاوت برای هر یک از طرفین باشد (زن و مرد) هیچ دینی به اندازه اسلام اینقدر ارزش و احترام زن را بالا نبرده است. دین مبین اسلام از نظر تدبیر شئون اجتماع و دخالت اراده آنها بین زن و مرد تساوی برقرار کرده و فرموده است «بعضکم من بعض» شما زن و مرد از جنس همدیگر هستید (آل عمران ۱۹۵) و یا در جای دیگر در سوره بقره می‌فرماید: «لها ماکسبت و علیها ماکتسبت» (بقره ۲۸۶) بنابراین در اسلام زن محترم است و به عنوان مادر، بالاترین جایگاه و ارزش بدان داده شده است و هم در تربیت فرزندان و هم پیش بردن امور اجتماع سهم قابل ملاحظه‌ای دارد و می‌تواند در کنار مردان نقش اساسی را ایفا نماید.

در ادامه این مراسم سلطان علیزاده، عضو اداره مسلمانان قفقاز، امام جمعه در بزونا و شاعر اهل بیت (ع) در مورد فاطمه زهرا (س) گفت: در جهان انسان‌هایی هستند که محدود به شهر و کشوری نیستند بلکه به تمام بشریت متعلق هستند و محدود به یک طیف خاص و یک منطقه خاص نیستند و نمونه آنها ۱۴ معصوم هستند. حضرت زهرا شخصیتی است که هم در زمین و هم در عرش قابل احترام است.

وی افزود: در اسلام سه مقام نبوت، ولایت و امامت است که بالاترین جایگاه است و همچنین زن نیز در زندگی خود سه مرحله مهم دارد؛. قبل از ازدواج، بعد از ازدواج و مادر بودن، حضرت زهرا (س) در این فضیلت از همه انسان‌ها بالاتر بوده و از مقام والایی برخوردار است زیرا وی دختر نبوت است و پیامبر بزرگ اسلام اشرف الانبیا است (قبل از ازدواج)، همسر حضرت زهرا (س) ولایت است (بعد از ازدواج) و در مرحله سوم امامت است که وی مادر امام حسن و امام حسین (ع) است (مادر بودن)؛ مقامی بالاتر از این مقام نیست و فاطمه الگوی بشریت است.

عضو اداره مسلمانان قفقاز در ادامه گفت: فاطمه زهرا در عبادت جایگاه عالی داشت و وقتی نماز می‌خواند نوری از داخل خانه او بلند می‌شد و در رکوع هفتاد مرتبه ذکر می‌گفت و آنقدر عبادت می‌کرد که پاهایش متورم می‌شد، خداوند متعال صحنه سجده زهرا را به ملائکه نشان داده است. خداوند در کلام اول نور و در کلام دوم روح را آفرید و از نور پیامبر عرش را آفریده است و به قول نسیمی شاعر معروف عرش و فرش به خاطر او آفریده شده است. از نور علی ملائک را آفرید و از نور زهرا زمین و آسمان را آفریده است و لذا زهرا از زمین و آسمان بالاتر است از نور امام حسین هم بهشت را آفریده است و او از بهشت بالاتر است. یک چنین شخصیتی می‌تواند الگوی همه افراد در همه اعصار باشد و ما هم امیدواریم خانواده‌های ما با عشق به فاطمه زهرا بزرگ شوند و رهرو آن حضرت باشند.

در ادامه این برنامه شفیقه احمداوا، روانشناس اجتماعی از شهر باکو ضمن تبریک ولادت حضرت زهرا (س) در خصوص مسئولیت والدین بالاخص مادران در زندگی اجتماعی صحبت کرد و گفت: در عصر معاصر، جوانان و نوجوانان ما با مشکل عقیدتی مواجه شده‌اند. نوجوانانی که در خانواده‌های غیر دیندار بزرگ می‌شوند تکلیفشان روشن است و بر اساس امور دنیوی زندگی را می‌گذرانند ولی دینداران ما باید هم زندگی دنیوی را در محیط سالم بگذرانند و هم به امور اخروی توجه داشته باشند و این امر بسیار سخت است و مسئولیت والدین را بیشتر کرده است.

وی افزود: والدین در خانواده باید خود را به فرزندان خود نزدیک کنند تا با مشکلات آنها آشنا شوند در غیر این صورت در تربیت فرزندان خود دچار مشکل خواهند شد. من از رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران تشکر می‌کنم که در مباحث فرهنگی و دینی خود موضوعات روانشناختی را هم برای والدین و خانواده‌ها تبیین می‌کند تا جامعه دیندار ما و والدین خانواده‌های دیندار با مشکلات، مسئولیت‌ها و تعهدات خود در خانواده و اجتماع آشنا شوند.

این‌روانشناس در ادامه گفت: امروز پدر و مادر در داخل خانواده باید خود عامل به دین باشد تا فرزند خود را بتواند دیندار معرفی نماید و تربیت نماید. اگر پدر خانواده و یا مادر خانواده روز را در اداره سپری بکند و عصر هم موقع برگشت به خانه با تلفن و تلویزیون مشغول شود این والدین نمی‌توانند فرزندان موفق و دینداری را در این اجتماع تربیت کنند. والدین هر کاری را باید از داخل خانواده شروع کنند و ابتدای هر کار باید با همسر خود رفتاری محترمانه داشته باشد و رفتاری خلاف اراده همسر از وی رخ ندهد تا فرزندان آنها هم در ضمیر خود آن را نگه دارند و در عمل پیاده سازند. در همه این امور یک الگو می‌تواند برای ما راهگشا باشد و آن الگو حضرت زهرا است و انصافاً در شوهر داری، در تربیت فرزند و نقش اجتماعی که ایفا کرد برای همه زنان در عصر ما می‌تواند معیار و الگوی مناسبی باشد.

در ادامه برنامه گل‌بالا فنایی شاعر اهل بیت و امام مسجد در بزونا و مدیر مجمع الشعرای کوثر ضمن تبریک این روز فرخنده گفت: صحبت از شخصیتی مثل حضرت زهرا (س) برای ما افراد عادی بسیار سخت است. حضرت صادق فرمود مادر ما زهرای اطهر مصداق آیه کوثر است. او برای بشریت یک نمونه است و از هر جنبه نگاه کنیم چه عبادی، چه سیاسی و اجتماعی و چه بندگی خداوند و … او یک نمونه کامل است. پیامبر فرمود دختر من فاطمه زهرا وقتی عبادت می‌کرد، خداوند به ملائکه خود افتخار می‌کند و این اوج عبادت و عبودیت زهراست. حضرت در جای دیگر می‌فرماید: وقتی زهرا (س) عبادت می‌کند هفتاد هزار ملائکه وی را تماشا می‌کنند. فاطمه زهرا مادر پدرش بود و این یک مقام معنوی است.

وی افزود: خداوند به پیامبر فرمود: «لولاک لما خلقت الافلاک. لولا علی لما خلقتک، لولا فاطمه لما خلقتکما» فاطمه زهرا بین رسالت و امامت یک پل است و حلقه وصل است. از هر طرف نگاه کنیم او یک نمونه است.

این شاعر اهل بیت در ادامه صحبت‌های خود اشعاری را در مدح حضرت زهرا قرائت کرد.

حجت الاسلام میرسلام، معاون دفتر نمایندگی ولی فقیه در جمهوری آذربایجان هم در این مراسم به امتحانات سخت حضرت ابراهیم علیه السلام اشاره کرد و گفت: خداوند متعال امامت را به ایشان هدیه کرد و این نیز در آیات قرآن کریم ذکر شده که بعد از این نیز حضرت ابراهیم از ملکوت و عالم باخبر شد ولی این هدیه به فرزندان او داده نشد. پیامبر بزرگ اسلام اشرف مخلوقات است که هم مقام پیامبری و هم مقام امامت دارد و خداوند به وی وعده می‌دهد و می‌گوید چیزی به تو ارمغان می‌دهم که به غیر از تو به هیچ کسی نداده‌ام و سوره‌ای نازل می‌شود. (إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ…. ما به تو کوثر دادیم) که در کوثر امامت، ولایت و … است. و این ارمغان به فرزند وی یعنی فاطمه زهرا (س) و همچنین فرزندان آن حضرت بخشیده شده است. از امام حسن عسگری (ع) حدیثی است که می‌فرماید: «نحن حجج الله علی خلقه و جدّتنا فاطمة حجّة علینا» (ما حجت خداوند در زمین هستیم و مادرمان فاطمه (س) حجت خداوند بر ما است).

وی در ادامه گفت: از این حدیث جایگاه والای فاطمه زهرا برای همه مبرهن می‌شود و این امر واضح است که حضرت زهرا با این شخصیت والا و ملکوتی که دارد در زندگی فردی ما انسان‌ها و نیز در زندگی اجتماعی می‌تواند الگوی کاملی باشد و زنان ما در اسلام افتخارشان این است که الگویی همچون فاطمه را دارند.

معاون دفتر نمایندگی ولی فقیه در جمهوری آذربایجان در پایان گفت: در جنگ دوم قره‌باغ مادران شهدا می‌گفتند: «ما فرزندان‌مان را قربانی حضرت فاطمه کردیم» که حدیث مذکور به ذهنم آمد و آن مادران بدانند که فرزندان شأن را قربانی بالاترین مقام کردند و این کار الگوی بودن حضرت فاطمه است.

مادران شهدای جنگ دوم قره‌باغ فرزندانشان را قربانی حضرت زهرا کردند