کنگره ملی امامزاده یحیی بن زید (ع) برگزار شد

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش ایرنا از سازمان اوقاف و امور خیریه ائمه جمعه شهرستان گنبد کاووس (امام جمعه اهل سنت و امام جمعه شهرستان) در مراسم افتتاحیه کنگره ملی یحیی بن زید (ع) بر حفظ وحدت و برادری مسلمانان تاکید کردند.

حجت‌الاسلام روح‌الله سلیمانی‌فرد مدیرکل اقاف و امور خیریه استان گلستان در ابتدای مراسم افتتاحیه کنگره ملی یحیی بن زید (ع) اظهار کرد: سرانجام بعد از چند سال تلاش با همه مشکلاتی که وجود داشت مجمعی از علما، فضلا، پژوهشگران و نخبگان ملی و بین‌المللی در گنبدکاووس گرد هم آمده‌اند تا کنگره ملی یحیی بن زید (ع) برگزار شود.

وی افزود: این کنگره اگرچه کنگره‌ای ملی محسوب می‌شود اما مهمان‌هایی از کشورهای لیبی، بحرین، لبنان، افغانستان،پاکستان، تاجیکستان، گینه، ساحل عاج، بورکینافاسو و کشورهای دیگر حضور دارند.

مدیرکل اقاف و امور خیریه استان گلستان ضمن تقدیر و تشکر از دست‌اندرکاران برگزاری این کنگره، خاطرنشان کرد: در مراسم اختتامیه که امروز عصر برگزار می‌شود از صاحبان ۱۸ مقاله برگزیده و پنج نفر در عرصه بین‌المللی تقدیر می‌شود.

در ادامه آخوند عبدالباسط نوریزاد امام جمعه اهل سنت گنبدکاووس با تاکید بر محبت اهل سنت به پیامبر (ص) و اهل‌بیت ایشان، گفت: بر همین اساس زیارت حضرت یحیی بن زید (ع) میان اهل سنت گلستان رواج دارد؛ اهل سنت اعتقاد دارد اگر کسی به پیامبر (ص) محبت داشته باشد اما به اهل‌بیت ایشان کم توجهی کند، باید در ایمان خود تجدیدنظر کند.

وی با بیان اینکه اهل سنت زیارت خاندان نبوت را افتخار و مایه عزت و سربلندی در دنیا و آخرت می‌داند، افزود: امامزاده یحیی بن زید (ع) که از خاندان نبوت هستند، جوانی ۱۸ ساله بودند که در مقابل ظلم ایستادند و ناجوانمردانه به شهادت رسیدند؛ پیام شهادت ایشان برای ما ایستادگی برابر ظلم‌ و استکبار است.

امام جمعه اهل سنت گنبدکاووس با اشاره به اینکه اساس دین اسلام، توحید و وحدت کلمه است: خاطرنشان کرد: حفظ وحدت، همبستگی، اخوت و برادری مورد تاکید دین مبین اسلام و پیامبر (ص) و اهل‌بیت ایشان است.

حجت‌الاسلام محمود ترابی امام جمعه گنبدکاووس نیز در این مراسم با قدردانی از برگزارکنندگان کنگره ملی یحیی بن زید (ع)، تصریح کرد: این همایش مقدمه‌ای برای شناخت بیشتر این امامزاده و در راستای ترویج و تببین بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی است.

وی با بیان اینکه امامزاده یحیی بن زید (ع) و خاندان زید از سلاله پاک پیامبر هستند و در سراسر جهان از جمله کشورهای آسیای میانه، قفقاز، عراق، یمن و ایران مورد تعظیم و احترام قرار دارند، افزود: این امامزاده از قدیم‌الایام مورد احترام اهل سنت منطقه بوده و به آن قرانکی امام (قرانکی در زبان ترکمنی به معنی تاریکی است؛ چون در قدیم بخشی از مسیر رسیدن به امامزاده یحیی بن زید (ع) در تاریکی قرار داشت به این نام مشهور شد) می‌گویند.

امام جمعه گنبدکاووس تاکید کرد: این امامزاده می‌تواند پایگاهی برای ترویج حب به اهل‌بیت (علیهم‌السلام) و زمینه‌ساز الفت بین مسلمانان در کشورهای منطقه باشد.

در ادامه این مراسم، محمدحسین رجبی دوانی دبیر علمی کنگره ملی امامزاده یحیی بن زید (ع) با بیان اینکه این شخصیت مذهبی (یحیی بن زید) مورد احترام شیعه و اهل سنت منطقه است، گفت: اگرچه قیام این شخصیت برجسته ناکام ماند اما شهادت یحیی بن زید (ع) پیامد اثرگذاری در بین مسلمانان منطقه جرجان زمین و شمال کشور داشت.

وی یادآور شد: علت ناکامی قیام یحیی بن زید (ع) حاکم بودن یکی از امرای بنی امیه بنام نصر بن سیار در خراسان بود که با سپاهی عظیم به جنگ با یحیی (ع) آمد و او را به شهادت رساند.

براساس این گزارش؛ در کنگره ملی یحیی بن زید (ع) صاحبان ۱۸ مقاله برتر از مجموع ۱۰۰ مقاله رسیده به دبیرخانه آثار خود را به‌صورت حضوری یا مجازی قرائت کردند.

 مراسم اختتامیه و پایانی این کنگره ملی نیز شامگاه امشب در شبستان حرم مطهر امامزاده یحیی بن زید (ع) گنبدکاووس با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی برگزار می‌شود؛ سخنرانی آیت‌الله حسینی بوشهری رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، آیت‌الله نورمفیدی نماینده ولی فقیه و امام جمعه گرگان و حجت‌الاسلام عادل معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه بخش‌هایی از مراسم اختتامیه کنگره ملی یحیی بن زید (ع) خواهد بود.

کنگره ملی امامزاده یحیی بن زید (ع) برگزار شد