۴۰۰۰ نفر بابت تضامین یا ارائه اوراق بانکی در زندان هستند

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از ستاد دیه کشور، سید اسدالله جولایی با تشریح آمار زندانیان جرایم غیرعمد در کشور افزود: از جمعیت چهار هزار و ۲۲۷ نفری زندانیان جرایم غیرعمد در کشور فقط ۲.۵ درصد بدهکار دیات ناشی از حوادث کارگاهی، تصادفات رانندگی یا موضوعات شبه عمد هستند.

وی ادامه داد: اکنون ۱۷۸ راننده به دلیل ناتوانی در تامین دیات فوت و جرح، ۳۷ کارگر یا کارفرما به سبب عدم توانایی در پرداخت دیات حین کار و ۷۹ هموطن نیز به دلیل مشکلات در پرداخت دیات شبه عمد یا غیرعمد در بند به سر می برند.

جولایی اظهارداشت: علی‌رغم اینکه نهاد حمایتی ستاد دیه با عنوان ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه و کمک به زندانیان نیازمند ثبت شده و از رمضان سال ۱۳۶۹ فعالیت خود را شروع کرده است اما اکنون بیش از ۹۸ درصد مراجعان و مددجویان آن را بدهکاران مالی تشکیل می‌دهند.

رئیس هیات امنای ستاد دیه کشور با تاکید بر نقش مجازات‌های جایگزین حبس در تعدیل جمعیت زندان‌ها گفت: شرایط سخت معیشتی، تزاید قوانین و مقررات محدودکننده و افزایش دامنه ارتکاب جرایم مالی باعث شده تا نمایندگی‌های ستاد دیه در سراسر کشور در راستای استخلاص بدهکاران و به عبارت بهتر گرفتاران ناشی از صدور چک، امضای سفته، قبولی ضمانت‌های بانکی و متاسفانه تعهدات انجام نشده مهریه و نفقه متمرکز بوده و به شناسایی واجدین شرایط و بررسی زمینه‌های آزادی این افراد بپردازند.

۴۰۰۰ نفر بابت تضامین یا ارائه اوراق بانکی در زندان هستند