اومیکرون در کشور غالب شد

خبرگزاری تسنیم :

– اخبار اجتماعی –

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ یونس پناهی در نشست خبری که در استودیو سلامت وزارت بهداشت و به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، بیان کرد: تحقیقات در واقع رصد حوزه سلامت محسوب می‌شود، یعنی اگر در حوزه سلامت بخواهیم اقدامی را انجام دهیم، عقل حکم می‌کند که آن اقدام بر مبنای تحقیقات شکل بگیرد و در این راستا بر تولید دانش و مرجعیت علمی تاکید می‌‌شود.

وی با اشاره به شیوع ویروس کرونا در کشور و دنیا، با بیان اینکه این ویروس از ابتدا تاکنون در جهت بقای خود دستخوش تغییراتی شده است، ادامه داد: آخرین جهش این ویروس، اومیکرون است. این سویه بر خلاف سویه دلتا قدرت انتشار بالایی دارد، به گونه‌ای که سویه دلتا 5 تا 6 روز زمان نیاز داشت تا فرد دیگری را درگیر کند، اما این زمان در سویه اومیکرون 1.5 تا 3 روز رسیده است.

پناهی، درگیری ریه و بستری شدن مبتلایان در بخش‌‌های بیمارستانی و ICU‌ها را از دیگر ویژگی‌‌های سویه دلتا نام برد و یادآور شد: سویه اومیکرون هر چند که سرعت انتشار بالایی دارد، اما شدت بیماری آن نسبت به سویه دلتا کمتر است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی فرم غالب ویروس کرونا در ایران را اومیکرون عنوان و بیان کرد: واکسیناسیون، میزان ابتلای افراد به این بیماری را کم نمی‌کند؛ زیرا دیده شده افرادی که حتی 3 دوز را دریافت کرده‌اند، مبتلا شده ‌اند اما شدت بیماری در این دسته از افراد به شدت کاهش می‌یابد و از بستری شدن آنها در بخش‌های بیمارستانی و ICU کم می‌‌شود.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درخصوص واکسن‌های کووید 19 گفت: ما در کشور واکسن‌های مختلفی از جمله سینوفارم، برکت و فخرا با پلتفرم غیرفعال و اسپایکوژن، پاستوکووک و نورا نیز با پلتفرم‌‌های پروتئینی را داریم.

وی یادآور شد: همواره این سوال مطرح است که واکسن‌‌ها در پیشگیری از این بیماری چه جایگاهی دارند. در این زمینه تحقیقات نشان داده است که بالاترین میزان ایمنی‌زایی زمانی ایجاد می‌شود که فرد مبتلا شده باشد و اگر این افراد دوز اول و دوم واکسیناسیون را دریافت کنند، بالاترین ایمنی‌زایی را در برابر کووید 19 خواهند داشت.

وی با تاکید بر اینکه نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که اگر حداقل 3 ماه از واکسیناسیون گذشته باشد، نیاز است تا دوز بوستر (تقویتی) تزریق شود، خاطرنشان کرد: تفاوت زیادی میان واکسن‌های مختلف در ابتلای مجدد به بیماری کووید 19 وجود ندارد و هر چه واکسیناسیون کامل‌تر باشد، افراد به مراتب ایمنی‌زایی بالاتری را خواهند داشت، به گونه‌‌ای که افرادی که 3 دوز را دریافت کرده‌‌اند، ایمنی بالاتری از جنبه ابتلا به فرم شدید را خواهند داشت و افرادی که واکسینه نشده باشند، شدت بالاتری از بیماری را تجربه خواهند کرد.

پناهی به مطالعات انجام شده در دانشگاه علوم پزشکی شیراز در زمینه ایمنی‌زایی واکسن‌ها اشاره کرد و گفت: در این مطالعات واکسن‌های سینوفارم، آسترازنکا، برکت و اسپوتنیک از جنبه‌‌های مختلف مورد مطالعه قرار گرفته‌اند. بر اساس نتایج به دست آمده واکسن سینوفارم از نظر پیشگیری از بروز عفونت ویروس کرونا، ایمنی 80 درصدی، واکسن آسترازنکا 84 درصد، واکسن برکت 87 درصد و اسپوتنیک نیز پیشگیری 75 درصدی دارد.

وی اضافه کرد: از نظر جلوگیری از بستری شدن مبتلایان در بیمارستان واکسن سینوفارم 72 درصد، آسترازنکا 82 درصد، برکت 86 درصد و اسپوتنیک 68 درصد موثر هستند.

به گفته معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، واکسن سینوفارم 86 درصد، آسترازنکا 92 درصد، برکت 98 درصد و اسپوتنیک 100 درصد در پیشگیری از مرگ ناشی از ابتلا فرد به کووید 19 موثر است.

دریافت واکسن به معنای عدم ابتلا به بیماری نیست

پناهی در ادامه افزود: بارها تاکید شده که دریافت واکسن به معنای عدم ابتلا به بیماری نیست و همیشه در کنار واکسیناسیون بر مسئله ماسک زدن درست و دوری از تجمعات نیز تاکید شده است.

پناهی، تحقیقات انجام شده در زمینه تولید واکسن‌های مختلف در کشور را ارزشمند توصیف کرد و گفت: در نهایت واکسن‌هایی که ضعیف هستند و کارایی لازم را ندارند مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، به فعالیت مراکز تحقیقاتی و دانشگاه‌‌ها در حوزه سلامت در کشور اشاره کرد و افزود: راه‌اندازی مراکز تحقیقاتی همسو و موازی نیز یکی از دغدغه‌های ما است و در حال حاضر 800 مرکز تحقیقاتی با مجوز وزارت بهداشت در کشور راه‌اندازی شده است و بسیاری از این مراکز برای رسیدن به حداقل‌‌ها تلاش می‌کنند و ما با نشستی که با معاونت‌‌های فناوری دانشگاه‌‌های علوم پزشکی داشتیم، بر ساماندهی مراکز تحقیقاتی موازی تاکید شده است.

پناهی با تاکید بر ضرورت ساماندهی مراکز تحقیقاتی همسو، اظهار کرد: ما باید از ایجاد زیرساخت‌‌های تکراری جلوگیری کنیم، چراکه این امر هزینه‌بر است و در این راستا ما بر شبکه‌سازی تاکید داریم. چون با شبکه‌سازی با حضور همه متخصصان از زیرساخت‌های کشور در راستای حل معضلات کشور اقدام می‌‌شود.

اینفوگرافیک | کدام واکسن تاثیر بیشتری دارد؟

اومیکرون در کشور غالب شد