آماده ارائه دانش برگزاری مسابقات قرآن به سبک جدید هستیم

خبرگزاری مهر:

به گزارش خبرنگار مهر، آئین افتتاحیه سی و هشتمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم با اجرای سید وحید مرتضوی و احمد نجف به زبان عربی شامگاه امروز دوشنبه نهم اسفند ماه با حضور حجت الاسلام سید مهدی خاموشی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه، حجت الاسلام محمد جواد حاج علی اکبری رئیس شورای ائمه جمعه و امام جمعه موقت تهران برگزار شد.

در ابتدای این مراسم حمیدرضا احمدی وفا قاری بین المللی و برجسته کشور به تلاوت آیاتی از سوره علق همزمان با شب عید مبعث پرداخت.

این مراسم به صورت زنده از شبکه قرآن و معارف سیما پوشش داده می‌شد. جمعیت نسبتاً زیاد در سالن و حضور نظامیان در مراسم افتتاحیه قابل توجه بود.

آماده ارائه دانش برگزاری مسابقات قرآن به سبک جدید هستیم

حجت‌الاسلام خاموشی با تبریک مبعث پیامبر اکرم (ص) اظهار کرد: سی و هشتمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم جمهوری اسلامی ایران با شعار «یک کتاب یک امت» شکل گرفته است؛ این مسابقات با سابقه‌ترین مسابقات قرآنی جهان اسلام است و از دهه ۶۰ برگزار می‌شود.

وی افزود: در این دوره از مسابقات سه رویداد قرآنی در قالبی تجمیع شده که به این شرح است؛ سی و هشتمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم در بخش برادران در رشته‌های قرائت، ترتیل و حفظ کل قرآن کریم و در بخش خواهران در بخش حفظ کل قرآن کریم؛ هفتمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم دانش‌آموزان جهان اسلام در بخش‌های برادران و خواهران در رشته‌های قرائت و حفظ کل قرآن کریم و پنجمین دوره مسابقات بین‌المللی نابینایان جهان اسلام در دو بخش برادران و خواهران در رشته حفظ کل قرآن کری؛ از همینجا از همکاری وزارت آموزش و پرورش و سازمان بهزیستی کشور تشکر می‌کنم.

آماده ارائه دانش برگزاری مسابقات قرآن به سبک جدید هستیم

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه تصریح کرد: «تکریم منزلت قرآن کریم به‌عنوان کتاب اندیشه و عمل و به عبارتی دیگر کتاب زندگی و نیل به سعادت و خوشبختی در بین امت اسلامی و همچنین تکریم و تجلیل از مقام و منزلت قاریان و حافظان قرآن کریم»، «تألیف قلوب مسلمانان کشورهای مختلف و ایجاد زمینه‌های مناسب برای تحقق همبستگی و یکپارچگی امت اسلامی»، «برگزاری مسابقات قرآنی در ایام شیوع ویروس کرونا می‌تواند این پیام را به جهانیان برساند که اسلام و قرآن زنده است و جامعه اسلامی پویا و بالنده در سایه‌سارتعالیم قرآن کریم و آموزه‌های دینی همچنان راه سعادت را طی می‌کند»، «نمایش اهتمام و عزم جمهوری اسلامی ایران در اعتلا و صدور فرهنگ قرآنی به سایر کشورها و ایجاد موج قرآنی بین اقشار مختلف جهان حتی در شرایط شیوع کرونا» از مهمترین اهداف برگزاری مسابقات است.

خاموشی یادآور شد: مسابقات بین‌المللی قرآن سال گذشته یکی از معدود مسابقات بین‌المللی بود که در شرایط شیوع کرونا به‌صورت غیرحضوری برگزار شد؛ در حال حاضر بسیاری از کشورهای با سابقه برگزارکننده مسابقات در این شرایط تاکنون اقدام به برگزاری نکردند.

وی ادامه داد: مراحل مقدماتی مسابقات در دی ماه ۱۴۰۰ به‌صورت غیر حضوری و به‌صورت ضبط آثار شرکت‌کنندگان با حضور بیش از ۱۹۰ نفر از ۶۹ کشور از پنج قاره جهان برگزار شد که در نهایت ۶۲ نفر از ۲۹ کشور به مرحله نهایی مسابقات راه یافتند.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: قضاوت و داوری مرحله نهایی توسط اساتیدی از ایران، اردن عراق، ترکیه، پاکستان، مغرب، مصر، بحرین، کویت و لبنان انجام می‌شود؛ مرحله نهایی از شبکه قرآن و معارف سیما و رادیو قرآن و بسترهای فعال در فضای مجازی و همچنین پخش اینترنتی به‌صورت زنده و مستقیم انجام می‌شود؛ همچنین با استفاده از ظرفیت اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های جهان اسلام مسابقات در سطح وسیع بین‌المللی پوشش داده می‌شود.

حجت‌الاسلام خاموشی افزود: شرکت کنندگان در مرحله نهایی با حضور در نمایندگی‌های فرهنگی و سیاسی جمهوری اسلامی ایران به ضبط آثار پرداختند که اینجا لازم است از زحمات نمایندگی‌های فرهنگی و سیاسی جمهوری اسلامی ایران، وزارت امور خارجه، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و جامعه‌المصطفی به‌دلیل همکاری با اوقاف تشکر می‌کنم.

وی یادآور شد: سازمان اوقاف به‌عنوان متولی برگزاری مسابقات ملی و بین‌المللی قرآن کریم آمادگی دارد که دانش برگزاری مسابقات به سبک و سیاق جدید را در اختیار نهادهای برگزارکننده مسابقات قرآن کریم در داخل و خارج کشور قرار دهد؛ همچنین این سازمان از ایده‌های نو خلاقانه در زمینه‌های قرآنی بویژه برگزاری مسابقات قران کریم استقبال می‌کند.

آماده ارائه دانش برگزاری مسابقات قرآن به سبک جدید هستیم

سپس گروه نوجوانان گروه محمد رسول الله با همخوانی و سرود چند قطعه را اجرا کردند و و بعد از آن سید وحید مرتضوی به عنوان مجری این مراسم شرکت کنندکان را به اجرای قطعه «طلع البدر علینا من ثنیات الوداع وجب الشکر علینا ما دعا لله داع» همراه کرد.

پایان بخش برنامه قرائت قرآن توسط امین پویا قاری برجسته بین المللی و به عنوان یکی از اعضای هیأت داوران این دوره از مسابقات بود.

آماده ارائه دانش برگزاری مسابقات قرآن به سبک جدید هستیم