لایحه اصلاحیه قانون محیط‌بانان به‌زودی ارائه می‌شود

خبرگزاری تسنیم :

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار محیط زیست خبرگزاری تسنیم ؛ دکتر علی سلاجقه صبح امروز با حضور در برنامه زنده “صبح بخیر ایران” در رابطه با اصلاح قانون استفاده از سلاح توسط محیط‌بانان گفت: درحال اصلاح قانون محیط‌بانان هستیم و دولت لایحه اصلاحیه قانون محیط‌بانان را به زودی ارائه می‌دهد. پیگیری وضعیت شهادت و جانبازی این عزیزان نیز در کارگروه‌های مشترک با بنیاد شهید پیگیری می‌شود.

وی با اشاره به اینکه وضعیت حقوقی محیط‌بانان در 2 سال گذشته بهبود پیدا کرده است ادامه داد: تجهیز پاسگاه‌های محیط‌بانی به 1200 دستگاه موتورسیکلت در حال انجام است و انشالله در سال آینده هم 600 دستگاه ماشین باکیفیت مناسب در اختیار آن‌ها قرار خواهیم داد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از تدوین جدول حق‌آبه رودخانه‌ها و تالاب‌ها در 3 سناریوی کم‌آبی، میان آبی و پرآبی خبر داد و گفت: حق‌آبه تالاب‌ها باید بر اساس شرایط بارش سالانه و دبی رودخانه‌ها تخصیص پیدا کند. در همین راستا ما جدول حق‌آبه رودخانه‌ها و تالاب‌ها را برای 3 سناریوی کم‌آبی، میان آبی و پرآبی به وزارت نیرو اعلام کردیم و گفتیم چنانچه به فرض در یک سال میزان بارش کشور و دبی رودخانه‌ها 20 درصد کاهش پیدا کرد، همان 20 درصد را در بحث حق‌آبه تالاب‌ها کاهش داده و مابقی را رهاسازی کنند.

سلاجقه با بیان اینکه امسال مراسم روز جهانی تالاب‌ها در تالاب بختگان استان فارس برگزار می‌شود, گفت: در کشور ما 154 تالاب وجود دارد که 84 تالاب آن بین‌المللی و 34 تالاب هم عضو کنوانسیون رامسر هستند. متأسفانه در سال‌های گذشته، تالاب‌های کشور به دلیل عوامل طبیعی و عوامل انسانی دستخوش تغییرات شده‌اند و توسعه نامناسب و دخالت‌های انسانی علاوه بر کمیت آب تالاب‌ها، بر کیفیت آب هم تأثیر منفی داشته است.

وی در رابطه با اقدامات انجام شده در جهت احیاء دریاچه ارومیه توضیح داد: در دریاچه ارومیه اقدامات سخت‌افزاری انجام شده است و در حال حاضر وارد فاز اقدامات نرم‌افزاری شده‌ایم که این روش‌های نرم‌افزاری شامل مدیریت مصرف‌کنندگان آب در این حوضه آبریز است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از افزایش بارش‌ها در حوضه آبریز دریاچه ارومیه خبر داد و گفت: با افزایش 17 درصدی میانگین بارش‌های امسال در حوضه دریاچه ارومیه, توقع ما این است که حق‌آبه دریاچه ارومیه هم به همین نسبت افزایش پیدا کند. همچنین وزارت نیرو باید حق‌آبه این دریاچه را همین حالا رهاسازی کند, چراکه در اردیبهشت‌ماه، کشاورزان حق‌آبه زمین‌های کشاورزی را دریافت می‌کنند و اجازه ورود آب به دریاچه را نمی‌دهند.

سلاجقه ادامه داد: وزارت جهاد کشاورزی نیز مکلف است با اجرای برنامه الگوی کشت که برایش تبیین شده است، درصدی از آب مصرفی خود را کاهش دهد. ضمن اینکه وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و صمت هم در بحث ساخت‌وسازها و آلودگی‌ها وظایفی بر عهده دارند که باید به آن عمل کنند.

وی با بیان اینکه مدیریت جامع حوضه آبخیز در کشور ما مغفول مانده است، گفت: تالاب‌ها انتهایی‌ترین نقطه یک حوضه آبخیز هستند و برای احیای آن‌ها باید مدیریت حوضه به‌درستی اتفاق بیفتد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست آلاینده‌هایی که به تالاب انزلی وارد می‌شوند را یکی از چالش‌های عمده این تالاب عنوان کرد و گفت: شرکت آب و فاضلاب رشت باید نسبت به ساماندهی منابع آلوده‌کننده اقدامات مناسبی انجام دهد.

سلاجقه در رابطه با فرهنگ‌سازی در زمینه حفاظت از محیط زیست گفت: برنامه ما پایه‌ای کردن حفاظت از محیط زیست است؛ بر این اساس، به مقوله فرهنگ‌سازی و جذب مشارکت‌های مردمی توجه ویژه‌ای کرده‌ایم و در این زمینه از همراهی سمن‌های محیط زیستی هم بهره می‌گیریم.

وی از تعریف 64 پروژه عملیاتی برای کاهش آلودگی هوا در سطح کشور و به‌ویژه 9 کلان‌شهر اصلی در کمیته ملی هوای پاک خبر داد و گفت: از این تعداد حدود 25 پروژه در همان جلسه اول مصوب شد که یکی از این پروژه‌ها برقی کردن اتوبوس‌ها و گازسوز کردن موتورسیکلت‌ها در تهران است. لازم به ذکر است که تعداد روزهای ناسالم تهران در سال جاری نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

‌آخرین وضعیت پرونده محیط‌بان کرمانشاهی/ جلسه صلح و سازش ‌برگزار می‌شود/ هنوز استیذان حکم انجام نشده است
عدم تامین حق‌آبه “هامون” گریبان‌گیر همه منطقه می‌شود

https://critter.ir/31/01/2022/%d9%84%d8%a7%db%8c%d8%ad%d9%87-%d8%a7%d8%b5%d9%84%d8%a7%d8%ad%db%8c%d9%87-%d9%82%d8%a7%d9%86%d9%88%d9%86-%d9%85%d8%ad%db%8c%d8%b7%d8%a8%d8%a7%d9%86%d8%a7%d9%86-%d8%a8%d9%87%d8%b2/