بهترین تصمیم سردار آزمون

مشرق نیوز :

به گزارش مشرق، ماجرای جدایی سردار از لیگ روسیه شبیه این ضرب المثل معروف روسی از فیلم آلیس و سرزمین عجایب شده بود که «دیروز یا فردا اتفاق می‌افتد اما امروز نه!». در هر پنجره نقل و انتقالات شایعات انتقال آزمون به تیم بزرگ اروپایی فضای رسانه‌ای کشورهای مختلف را به خود اختصاص می‌داد و در حالی‌که همه انتظار امضای قرارداد را می‌کشیدند، همه‌چیز به آینده موکول می‌شد و در نهایت هم باشگاه‌های روس با شگردهای همیشگی، سردار را حفظ می‌کردند اما این بار داستان دیگری در پیش بود.

در حالی‌که اوضاع به شکل سابق پیش‌ می‌رفت، ناگهان سوشال مدیای هواداران بایرلورکوزن با تصویری از یک مهاجم پُر شد که برای سال‌های طولانی خبر انتقال بزرگش به یک تیم اروپایی شنیده می‌شد.

سردار در شرایطی که ۶ماه به پایان قراردادش با زنیت سن پترزبورگ مانده بود، تصمیمش برای فصل آینده را نهایی کرد و با ترک اردوی تیمش، ملاقاتی مهم را با مدیرورزشی بایرلورکوزن انجام داد و تصاویر توافقش با باشگاه آلمانی نیز منتشر شد تا مدیران خشمگین زنیت که انتظار داشتند درآمد هنگفتی از جدایی این مهاجم گلزن به‌دست آورند، او را به سکو تبعید و حتی تهدید انتقالش به تیم زیر ۲۳ ساله‌ها را نیز مطرح کنند.

در کشاکش همین ماجراها بود که لورکوزن پیشنهاد جذب زمستانی سردار در پنجره زمستانی با پرداخت تنها چهار میلیون یورو را مطرح کرد و مدیران مستاصل زنیت نیز این تنها پیشنهاد را پذیرفتند تا حداقل جدایی آزمون دستاورد مالی هرچند اندکی برایشان داشته باشد و این نقطه عطفی بود برای امید اول گلزنی تیم ملی ایران در جام جهانی.

زمانی که این انتقال نهایی شد و سردار با پایان قرنطینه کرونایی، راه لورکوزن را در پیش گرفت، هنوز ادوات نظامی روسیه و سربازان ارتش این کشور در مرز اوکراین مستقر نشده بودند و کسی خواب این را هم نمی‌دید که جنگ، قاره سبز را در بر بگیرد و حمله نظامی به یک کشور اروپایی، به تیتر یک اخبار تبدیل شود. اما این اتفاق رخ داد و در پی آن، جامعه جهانی تصمیم به تحریم روسیه گرفت و این تحریم به ورزش گسترش یافت تا تیم‌های روسیه هم از گزند تبعات حمله کشورشان به اوکراین در امان نمانند و از رقابت‌های اروپایی کنار گذاشته شوند.

اگر آزمون در زنیت می‌ماند و انتقالش به بایرلورکوزن را قطعی نمی‌کرد، علاوه بر اینکه شانس بازی در مسابقات اروپایی را از دست می‌داد، شاید حتی مجبور می‌شد که قراردادش را با زنیت تمدید کند چرا که در چنین شرایطی نگاه به فوتبال روسیه به حداقل رسیده است.

اما حالا سردار زنیت را ترک کرده و در اردوی بایرلورکوزن حضور دارد. او هفته گذشته تمرینات انفرادی‌اش را با این تیم آغاز کرد و حالا در تصاویری که رسانه رسمی باشگاه لورکوزن منتشر کرده، سردار در حال تمرین گروهی و نمایش توانایی‌های مختلف است.

نکته دیگر اینکه روزنامه بیلد تصویر جالبی از سردار آزمون منتشر کرده که در کنار پیرو هینکپی بازیکن اکوادوری لورکوزن حضور دارد و با صمیمیتی خاص، صحبت‌هایش با هم‌تیمی‌اش را ادامه می‌دهد. بیلد در توضیح این عکس نوشته: «خروج از زمین تمرین». کاربران این نشریه هم نوشته‌اند که سردار چقدر زود با بازیکنان لورکوزن دوست شده است!

در همین حال جرارد سوانی درخصوص استفاده از این خرید جدید تیمش مقابل بایرن مونیخ گفته است: «او باید تمریناتش را در این هفته انجام دهد، اگر مشکل خاصی پیش نیاید، حتما از آزمون استفاده خواهیم کرد.» این نقل قول به وضوح نشان می‌دهد که روز شنبه همه باید منتظر رونمایی از سردار با پیراهن لورکوزن در مقابل باواریایی‌ها باشند.

در دیدار مقابل بیله‌فلد و باتوجه به مصدومیت پاتریک شیک، سرمربی لورکوزن از آلاریو، مهاجم آرژانتینی استفاده کرد که اتفاقا پس از نیمکت‌نشینی طولانی و خرید آزمون، تصمیم به جدایی از این تیم را داشت اما مقابل بیله‌فلد موفق به گلزنی شد و شاید در بازی با بایرن مونیخ نیز فیکس باشد و آزمون نیمه دوم به زمین بیاید.

بنابراین سردار که اگر آن تصمیم جاه‌طلبانه و شجاعانه برای توافق با لورکوزن در زمان بازی برای زنیت را عملی نمی‌کرد (که به دلیل ۶ماه پایانی قرارداد، مشکل حقوقی هم نداشت) شاید حالا در وضعیتی کاملا متفاوت به‌سر می‌برد؛ از انزوای جهانی در روسیه تا آمادگی برای بازی مقابل بایرن مونیخ.

بهترین تصمیم سردار آزمون